Jak znaleźć odpowiedni fotel do dziecięcego pokoju?

Wygodne fotele dla dzieci to ważne elementy wyposażenia pokoju każdego szkraba. Młodzi ludzie spędzają wiele czasu przy biurku, rysując, odrabiając lekcje i korzystając z komputera. W trosce o ich kręgosłupy fotele dla dzieci, na ktore się zdecydujemy powinny spełniać pewne wymagania. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, wybierając taki meble, dowiecie się z poniższego tekstu.

Wysokość

Jest to najważniejsza kwestia przy wyborze fotela dla dzieci. Warto, aby mebel tego typu miał możliwość regulowania wysokości, by jak najlepiej można było dostosować ją do wymiarów biurka oraz wzrostu dziecka. Wygodne fotele dla dzieci to takie, które zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz są ergonomiczne. Udo i podudzie dziecka powinno tworzyć kąt prosty, a stopy powinny stać swobodnie na ziemi. Tak dobrana i wyregulowana wysokość fotela pozwoli na zachowanie optymalnej pozycji podczas pracy.

Czy fotel bez regulacji sprawdzi się dla dzieci?

Uważamy, że zdecydowanie nie, chyba że masz pieniądze i ochotę na nowe fotele dla dzieci co kilka miesięcy. Niestety maluchy zbyt szybko rosną, by nieregulowane modele zapewniły im komfort użytkowania przez długi czas, bez jakiegokolwiek uszczerbku na postawie. Źle dobrany fotel grozi stałym krzywiznom kręgosłupa, a także bólami pleców, karku, ramion i rąk — ich mięśni i stawów. W celu zachowania ergonomii pracy warto co jakiś czas sprawdzić, czy dziecko „nie wyrosło” z fotela i w razie potrzeby je wyregulować lub zakupić większe.

Obecność podłokietników

Gdy wybieramy wygodne fotele dla dzieci, chcemy jak najbardziej ułatwić i uprzyjemnić im pracę i zabawę przy biurku. Kwestią sporną jest obecność podłokietników. Naszym zdaniem każdy kij ma dwa końce: ich brak sprawia, że fotele dla dzieci mogą być maksymalnie dosunięte do biurka i przez to zapewniają im komfort pracy. Gdy nie istnieje możliwość wykonania takiego zabiegu, warto zainteresować się obecnością podłokietników. Podniosą ergonomię i poprawiają wygodę korzystania z miejsca do pracy. Pamiętaj, że podkłokietniki powinny znajdować się na wysokości blatu biurka, by ramię i przedramię tworzyły kąt prosty.

Kółka — warto czy nie?

Kółka są często nieodłącznym element wyposażenia foteli dla dzieci. Warto jednak od samego początku uczyć maluchy, że wszelkiego rodzaju „rajdy” i „wyścigi” fotelami są niebezpieczne i powinny ich unikać. Dobrze sprawdzi się dywan lub wykładzina w okolicy biurka dziecka — maluch nie będzie w stanie rozpędzić się aż tak jak na panelach czy parkiecie. Mimo tego typu zagrożeń uważamy, że fotele dla dzieci na kółkach są bardzo praktyczne. Pozwalają maluchowi bez problemu dosunąć się do biurka lub odsunąć od niego, dzięki czemu dziecko staje się samodzielne. Ma także możliwość wygodnego usadowienia się bez pomocy rodziców. Jest to także ułatwienie dla Ciebie — fotele biurowe są z reguły dość ciężkie, więc w przypadku braku kółek jesteś skazana na pomaganie dziecku w zajęciu komfortowej pozycji. Fotele na kółkach mają również tę zaletę, że niemożliwe jest huśtanie się na nich, przez co zminimalizowane jest ryzyko upadku.

Tapicerowane czy nie?

Tapicerowane wygodne fotele dla dzieci są fantastyczne — bardzo miękkie i wygodne. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że tego typu meble są mało odporne na zabrudzenia, o które nietrudno w pokoju dziecięcym — mowa o pochodzących z pisaków, kredek, czy długopisów plamach. Bardziej praktycznym rozwiązaniem są modele nietapicerowane, z których dużo łatwiej pozbyć się tego typu zaplamień. Aby zapewnić dziecku komfort i wygodę, możesz zdecydować się na poduszkę na siedzisko, które zdecydowanie łatwiej uprać i wyczyścić niż cały fotel, a dziecko może cieszyć się wygodą i miękkością.

Kolor ma znaczenie!

Przy wyborze foteli nie tylko ważna jest ich ergonomia, ale i wygląd. Pozwól maluchowi samemu wybrać kolor czy wzór mebla, nawet jeżeli nie będzie pasować do Twojej wizji i planów. Przez to dziecko poczuje się ważne w procesie decyzyjnym, a Ty zapewnisz mu wygodny i piękny fotel, w którym praca i nauka stanie się przyjemnością, a nie tylko żmudnym obowiązkiem.

Jak widzisz, wybór idealnego fotela dla dziecka jest banalnie prostą sprawą. Musisz tylko pamiętać o kilku niezwykle ważnych kwestiach, aby praca przy biurku była dla malucha nie tylko przyjemna i owocna, ale i bezpieczna dla jego kręgosłupa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij