Dziecięce meble – czym kierować się przy wyborze?

Wybór mebli dziecięcych to dosyć trudna sprawa, ciężko jest odpowiednio dobrać meble oraz pojawia się wiele wątpliwości i pytań, czym kierować się przy ich wyborze. Na co trzeba zwrócić uwagę? Poznaj istotne kwestie, które warto przemyśleć i kierować się nimi podczas urządzania wnętrza pokoju dziecka.

To bardzo ważne, aby odpowiednio dobrać meble dziecięce oraz aby dziecko było zadowolone i dobrze się czuło w tak urządzonym pomieszczeniu. Co innego wzbudzi zachwyt u dziewczynek, a co innego u chłopców. Warto wziąć to pod uwagę przy kupnie mebli.

Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Najistotniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo. To istotne, aby meble nie sprawiały żadnego zagrożenia dla naszej pociechy. Czyli jakie powinny być odpowiednie meble dziecięce? Z pewnością bez ostrych krawędzi, najlepiej jest tego unikać i kupować meble z zaokrąglonymi krawędziami.
 

Jednak nie zawsze się da. Co zrobić, gdy jednak meble, które nam się podobają i są odpowiednie do pokoju dziecka, mają ostre krawędzie? W takim przypadku warto pomyśleć jest o odpowiednim ich zabezpieczeniu w postaci gumowych nakładek. Jeśli chcemy, aby w pokoju była komoda, warto jest sprawdzić ją pod kątem szuflad.

Bardzo ważne jest, aby łatwo się otwierały oraz nie przytrzaskiwały palców podczas zamykania. Dobrze jeśli w komodzie znajduje się dużo szuflad, gdyż to dodatkowe miejsce na schowanie dziecięcych zabawek.

Przede wszystkim praktyczność i funkcjonalność mebli!

Ważną kwestią jest również odpowiedni rozmiar mebli dziecięcych. Powinny być one w dziecięcym rozmiarze, a więc takie, które są dopasowane wzrostem do dziecka i nie utrudniają mu korzystania z tych przedmiotów. Najważniejsze jest, aby meble dziecięce  były praktyczne i funkcjonalne.

Muszą również charakteryzować się solidnością wykonania oraz trwałością. To, w jaki sposób jest zaaranżowany pokój dziecięcy odgrywa bardzo dużą rolę na rozwój dziecka i jego ciekawość świata. Dlatego tak istotne jest, aby urządzić go w sposób przemyślany oraz tak, by się podobał naszemu dziecku. Tylko wtedy dziecko będzie czuło chęć przebywania tam i zabawy w pokoju.

Dobrze jeśli znajdzie się jakaś szafa lub komoda, skrzynia na zabawki, aby dbać o porządek w pokoju, biurko jest również bardzo istotne i powinno być dostosowane do wzrostu dziecka. A jeśli mowa o biurku, to również istotnym meblem jest odpowiedni fotel dla dziecka.

Powinien być przede wszystkim dopasowany rozmiarem do biurka oraz powinien być również wygodny dla dziecka, posiadać odpowiednie oparcie, podłokietniki oraz także regulację wysokości. Warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich są wykonane meble dziecięce.

Należy unikać sztucznych tworzyw oraz mebli, które są wykonane z płyt wiórowych oraz sklejek. Na wybór mebli dziecięcych wpływa również kolejna istotna rzecz, a mianowicie, czy będzie to pokój tylko dla jednego dziecka czy dla dwóch bądź kilku ?

Jeśli dla więcej niż jednego dziecka, to warto pomyśleć o kupnie piętrowego łóżka, które będzie bardzo funkcjonalne w tym przypadku. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy na przestrzeni w dziecięcym pokoju. Świetnym rozwiązaniem do dziecięcego pokoju jest również dywan, dzięki któremu dziecko będzie miało, gdzie rozłożyć swoje zabawki oraz ciepłe miejsce, gdzie będzie mogło swobodnie się bawić. Gdy na dywanie jest na przykład tor wyścigowy, to dodatkowa atrakcja dla dziecka i sposób na udaną zabawę.

Trzeba pamiętać, aby urządzając pokój dla dziecka wybierać meble, które będą odpowiednie zarówno na aktualny wiek dziecka jak i na późniejszy. Należy to uwzględnić wybierając rozmiar oraz rodzaj mebli. 

Dzieci szybko rosną, zmieniają się ich upodobania, więc warto zadbać o to, aby pokój był dosyć uniwersalny. Urządzając pokój dziecka dobrze jest kierować się zainteresowaniami naszej pociechy.

Jest to pokój przygotowywany specjalnie dla dziecka, więc trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego zainteresowania, na ulubione kolory, ulubione postaci z bajek. Niezwykle istotną rolę odgrywa tu również płeć dziecka. Od tego również będzie uzależniony wybór mebli.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij