Zabawki, które rozwijają percepcję niemowlaka

Współczesne zabawki dla niemowląt nie tylko dostarczają wspaniałej zabawy i są idealnym sposobem na nudę, lecz przede wszystkim wpływają na prawidłowy rozwój dzieci, ich percepcję, a także doznania sensoryczne. Skupmy się najpierw na dzieciach nowo narodzonych. To nieprawda, że noworodki skupiają się tylko i wyłącznie na jedzeniu i spaniu.

Owszem, są zajęte zabawą, lecz polega ona zazwyczaj na obserwowaniu. Tak małe dziecko z przyjemnością będzie się przyglądało wyrazistym przedmiotom o intensywnych i kontrastujących kolorach. Dlatego warto na poręczy jego łóżeczka umieścić przeróżne i koniecznie bardzo kolorowe zawieszki dla niemowląt, które również idealnie nadają się do powieszenia na pałąk wózka.

Natomiast nad łóżeczkiem możemy zawiesić kolorową karuzelę wraz z pozytywką, aby również i w ten sposób wpłynąć na prawidłowy rozwój percepcji słuchowej i wzrokowej niemowlaka. 

Zabawki dla dziecka powyżej 3 miesiąca życia

Dla nieco starszego dziecka, które ukończy już trzeci miesiąc życia, odpowiednią zabawką, która doskonale nadaje się do rozwijania percepcji jest mata edukacyjna. To bez wątpienia hit niemowlęcych zabawek i trzeba się zgodzić z tym, że mnóstwo malutkich dzieci, właśnie na macie wykonało swój pierwszy obrót z plecków na brzuszek lub odwrotnie.  

Dodatkowo mata pobudza spostrzegawczość dziecka oraz kreatywne myślenie. Znajduje się na mniej mnóstwo kolorowych punktów, z których każdy z nich szeleści inaczej, posiada zróżnicowaną strukturę, niektóre z nich piszczą, inne grają – wszystko to skłania się ku temu, iż niemowlęta tak bardzo upodobały sobie maty edukacyjne.
 

Skupmy się również na grzechotkach, które były i zawsze będą na czasie jeżeli chodzi i zabawki dla niemowlaków. Już dziecko 3 miesięczne może się nimi bawić i mimo tego, iż jeszcze nie przełoży grzechotki z rączki do rączki, to z pewnością będzie potrafiło ją utrzymać, a także nią potrząsać.

SPRAWDŹ:  Przemyślane prezenty dla dzieci

Dzięki takiej zwykłej i prostej na pozór zabawie, małe dziecko wzmacnia poczucie własnej wartości, ponieważ utwierdza się w przekonaniu tego, że posiada władzę nad przedmiotami: potrząsa nimi, a one grzechoczą. 

Zabawki edukacyjne dla starszych niemowląt

 

Natomiast jakimi edukacyjnymi zabawkami powinny mogą się bawić nieco starsze niemowlęta? Otóż dzieciom, które skończyły już 9 miesiąc życia można podać do zabawy, duże i drewniane klocki. Dzięki czemu dziecko nauczy się rozróżniania kolorów, a także zacznie kształcić swoją wyobraźnię przestrzenną.

Dzięki temu dziecko, które skończy rok czasu, będzie potrafiło ułożyć swoją pierwszą wieżę z  dwóch klocków, lecz póki co jednak najwięcej frajdy sprawi mu zburzenie konstrukcji zbudowanej przez mamę i tatę. 

A co z prostymi instrumentami muzycznymi?

Swój pierwszy bębenek lub pianinko dziecko powinno dostać już w chwili kiedy skończy 10 miesięcy życia i należy przygotować się na to, iż nie zapomni o nim przez kilka pierwszych dni. Sam bębenek pozwala na wyładowanie przez dziecka energii, a także niemowlę używając bębenka, uświadamia sobie o działaniu siły sprawczej, nad którą ona samo sprawuje kontrolę. 

Roczne dziecko, które już zaczyna chodzić, bądź tez uczy się tej sztuki, z pewnością zainteresuje się kolorowym pchaczem. Pchacz to świetna zabawa,  lecz nie tylko. To przede wszystkim interaktywne centrum zabawy. Zazwyczaj takie chodziki wyposażone są w kolorowy panel edukacyjny z mnóstwem kolorowych przycisków, wydających wesołe dźwięki. Chodzik bez wątpienia zapoznaje dziecko z pierwszymi słowami, najpopularniejszymi dźwiękami, które wydają zwierzęta, pomaga także w stawianiu pierwszych kroków malucha. 

Suchy basen z kulkami to również propozycja dla nieco starszych niemowlaków. Oprócz wspaniałej zabawy, gwarantuje prawidłowy rozwój integracji sensorycznej małego dziecka, a wypełniony mnóstwem kolorowych kulek odpowiedzialny jest przede wszystkim za percepcję wzrokową niemowlaka. Suchy basen można również potraktować jako kojec dla dziecka, które jeszcze nie potrafi chodzić. 

SPRAWDŹ:  Straż pożarna czy policja? Które zestawy lego wybrać?
Agata Woźniak

Agata Woźniak

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z doświadczeniem w nauczaniu dzieci w klasach 1-3. Dzieli się pomysłami na kreatywne zajęcia i metody nauczania. Prywatnie entuzjastka teatru i sztuki współczesnej.

Artykuły: 387

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *