Zabawki, które rozwijają percepcję niemowlaka

Współczesne zabawki dla niemowląt nie tylko dostarczają wspaniałej zabawy i są idealnym sposobem na nudę, lecz przede wszystkim wpływają na prawidłowy rozwój dzieci, ich percepcję, a także doznania sensoryczne. Skupmy się najpierw na dzieciach nowo narodzonych. To nieprawda, że noworodki skupiają się tylko i wyłącznie na jedzeniu i spaniu.

Owszem, są zajęte zabawą, lecz polega ona zazwyczaj na obserwowaniu. Tak małe dziecko z przyjemnością będzie się przyglądało wyrazistym przedmiotom o intensywnych i kontrastujących kolorach. Dlatego warto na poręczy jego łóżeczka umieścić przeróżne i koniecznie bardzo kolorowe zawieszki dla niemowląt, które również idealnie nadają się do powieszenia na pałąk wózka.

Natomiast nad łóżeczkiem możemy zawiesić kolorową karuzelę wraz z pozytywką, aby również i w ten sposób wpłynąć na prawidłowy rozwój percepcji słuchowej i wzrokowej niemowlaka. 

Zabawki dla dziecka powyżej 3 miesiąca życia

Dla nieco starszego dziecka, które ukończy już trzeci miesiąc życia, odpowiednią zabawką, która doskonale nadaje się do rozwijania percepcji jest mata edukacyjna. To bez wątpienia hit niemowlęcych zabawek i trzeba się zgodzić z tym, że mnóstwo malutkich dzieci, właśnie na macie wykonało swój pierwszy obrót z plecków na brzuszek lub odwrotnie.  

Dodatkowo mata pobudza spostrzegawczość dziecka oraz kreatywne myślenie. Znajduje się na mniej mnóstwo kolorowych punktów, z których każdy z nich szeleści inaczej, posiada zróżnicowaną strukturę, niektóre z nich piszczą, inne grają – wszystko to skłania się ku temu, iż niemowlęta tak bardzo upodobały sobie maty edukacyjne.
 

Skupmy się również na grzechotkach, które były i zawsze będą na czasie jeżeli chodzi i zabawki dla niemowlaków. Już dziecko 3 miesięczne może się nimi bawić i mimo tego, iż jeszcze nie przełoży grzechotki z rączki do rączki, to z pewnością będzie potrafiło ją utrzymać, a także nią potrząsać.

Dzięki takiej zwykłej i prostej na pozór zabawie, małe dziecko wzmacnia poczucie własnej wartości, ponieważ utwierdza się w przekonaniu tego, że posiada władzę nad przedmiotami: potrząsa nimi, a one grzechoczą. 

Zabawki edukacyjne dla starszych niemowląt

 

Natomiast jakimi edukacyjnymi zabawkami powinny mogą się bawić nieco starsze niemowlęta? Otóż dzieciom, które skończyły już 9 miesiąc życia można podać do zabawy, duże i drewniane klocki. Dzięki czemu dziecko nauczy się rozróżniania kolorów, a także zacznie kształcić swoją wyobraźnię przestrzenną.

Dzięki temu dziecko, które skończy rok czasu, będzie potrafiło ułożyć swoją pierwszą wieżę z  dwóch klocków, lecz póki co jednak najwięcej frajdy sprawi mu zburzenie konstrukcji zbudowanej przez mamę i tatę. 

A co z prostymi instrumentami muzycznymi?

Swój pierwszy bębenek lub pianinko dziecko powinno dostać już w chwili kiedy skończy 10 miesięcy życia i należy przygotować się na to, iż nie zapomni o nim przez kilka pierwszych dni. Sam bębenek pozwala na wyładowanie przez dziecka energii, a także niemowlę używając bębenka, uświadamia sobie o działaniu siły sprawczej, nad którą ona samo sprawuje kontrolę. 

Roczne dziecko, które już zaczyna chodzić, bądź tez uczy się tej sztuki, z pewnością zainteresuje się kolorowym pchaczem. Pchacz to świetna zabawa,  lecz nie tylko. To przede wszystkim interaktywne centrum zabawy. Zazwyczaj takie chodziki wyposażone są w kolorowy panel edukacyjny z mnóstwem kolorowych przycisków, wydających wesołe dźwięki. Chodzik bez wątpienia zapoznaje dziecko z pierwszymi słowami, najpopularniejszymi dźwiękami, które wydają zwierzęta, pomaga także w stawianiu pierwszych kroków malucha. 

Suchy basen z kulkami to również propozycja dla nieco starszych niemowlaków. Oprócz wspaniałej zabawy, gwarantuje prawidłowy rozwój integracji sensorycznej małego dziecka, a wypełniony mnóstwem kolorowych kulek odpowiedzialny jest przede wszystkim za percepcję wzrokową niemowlaka. Suchy basen można również potraktować jako kojec dla dziecka, które jeszcze nie potrafi chodzić. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij