Przemyślane prezenty dla dzieci
Zbliża się okres świąteczny, kiedy każde dziecko czeka na prezent. Z pewnością każdy dorosły zastanawiał się kiedyś, co kupić dziecku, żeby je uszczęśliwić, a nie narazić się przy tym jego rodzicom.
Takich okazji jest w roku zdecydowanie więcej: urodziny, imieniny, dzień dziecka, koniec roku szkolnego, komunia i wiele innych. Jeśli zastanawiasz się, co kupić synkowi brata lub córeczce przyjaciółki, ten tekst pomoże ci znaleźć punkt zaczepienia.
Prezenty dla dzieci młodszych
Bezpiecznym podarunkiem dla młodszych urwisów będą… zabawki. Pod tym pojęciem kryje się niestety nieskończona ilość przedmiotów, więc informacja ta raczej nie zadowoli poszukiwaczy właściwego prezentu. Jak wiadomo, dzieci w różnym wieku gustują w przeróżnych zabawkach: dla niemowląt bezpieczne będą gumowe gryzaki, miękkie klocki, przytulanki, czy piankowe puzzle; natomiast dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym będą zainteresowane bardziej skomplikowanymi i wymagającymi zabawami i czynnościami.
Zabawki edukacyjne dobrane odpowiednio do wieku dziecka (zazwyczaj informacja o tym, do jakiej grupy wiekowej jest skierowana dana zabawka, jest umieszczona na opakowaniu) stanowią bezpieczną opcję wyboru. Można podzielić je na kilka podkategorii:
- Zabawki muzyczne – wszelakie instrumenty i zabawki grające, wydające dźwięki. Kontakt z muzyką rozwija kilka obszarów mózgu naraz! Słuchanie muzyki angażuje korę słuchową umiejscowioną w płacie skroniowym, odpowiedzialną za odbiór i przetwarzanie bodźców dźwiękowych. Gra na instrumencie lub taniec rozwija koordynację ruchową, za którą odpowiada móżdżek. Hipokamp natomiast odpowiada za emocjonalne przeżywanie muzyki. Takie zabawki są odpowiednie dla każdego dziecka i być może pomogą w odkryciu prawdziwego talentu.
- Zabawki konstrukcyjne – klocki, zabawki drewniane, metalowe. Przeznaczone raczej dla dzieci przedszkolnych i starszych. Są przydatne w rozwijaniu wyobraźni przestrzennej, umiejętności logicznego myślenia i rozwijania problemów. Wbrew utartym przekonaniom, będą doskonałe dla obu płci.
- Zabawki imitujące sprzęty domowe, codziennego użytku – kuchenki, garnki, elementy gospodarstwa wiejskiego. Pomogą wytworzyć nawyki pomocy przy obowiązkach domowych i rozwiną słownictwo dziecka, a co za tym idzie, także jego pamięć i zdolności wyrażania myśli.
Istnieją oczywiście bogatsze i pełniejsze podziały zabawek edukacyjnych dla dzieci. W tym tekście zostały szczególnie zaznaczone zabawki proste, nie wymagające elektryczności, którymi można bawić się na wiele sposobów. Dzięki temu pobudzana jest dziecięca wyobraźnia. Nie jest to oczywiście jedyny i słuszny wybór, a jedynie pomoc dla osób niezdecydowanych.