Co robić aby urlop macierzyński, rodzicielski był wyjątkowy

Co robić aby urlop macierzyński, rodzicielski był wyjątkowy?

Urlop macierzyński i rodzicielski to pierwszy urlop, jaki spędzasz z dzieckiem po jego narodzinach. Taki urlop jest obowiązkowy i trwa 20 tygodni. Jak dobrze spędzić ten czas ze swoją pociechą?

Ile trwa urlop macierzyński?

Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę, i w tym czasie zajdziesz w ciążę, po urodzeniu dziecka przysługuje Ci 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jest tak w przypadku urodzenia jednego dziecka – jeśli urodzisz bliźnięta możesz spodziewać się odpowiednio 31 tygodni, w przypadku urodzenia trojaczków 33 tygodni i kolejno 35 i 37 tygodni gdy urodzi się czworo oraz pięcioro (i więcej) dzieci. Prawo do urlopu macierzyńskiego jest jednocześnie obowiązkiem – nie można się go zrzec, jednak matka może wrócić wcześniej do pracy, o ile pozostałą część urlopu przejmie za nią ojciec dziecka. W tym przypadku, powrót do pracy jest dla kobiety możliwy po upływie 14 tygodni. Urlop macierzyński i rodzicielski jest płatny sto procent. Przysługuje on również opiekunowi dziecka adoptowanego, które ma do 7 lat.

Jak spędzać czas z dzieckiem?

Urlop rodzicielski to oprócz regeneracji sił po porodzie, wspaniała możliwość, aby zacząć poznawać nowego członka rodziny. Jak spędzać czas z niemowlakiem inspiruje SwiatMamy.pl, ale sposobów na wspólne aktywności jest naprawdę wiele. Urlop rodzicielski czy macierzyński to czas, w którym możesz „nauczyć się” swojego maleństwa, oraz poświęcić mu troskę i opiekę. Kontakt z opiekunem podczas pierwszych dni i miesięcy życia dziecka jest kluczowy – to on rodzi więź i odpowiada za emocjonalne potrzeby dziecka na całe życie.

Dziecko w pierwszych miesiącach szybko rośnie, możesz więc próbować uczyć je rozwijać zmysły – dobre będą tutaj wszystkie miękkie zabawki, które mają różną strukturę, warto też otaczać maleństwo różnymi kolorami. Wspólnie z dzieckiem możesz robić dużo rzeczy, najważniejsze, żeby miało z Tobą kontakt wtedy, kiedy tego potrzebuje. W wielu krajach afrykańskich, dziecko noszone jest w chuście i już w pierwszych dniach życia obserwuje z matką wszystkie czynności, które rodzice wykonują, aby wyżywić rodzinę. Powoduje to także, że ma ono kontakt ze wspólnotą, oraz przede wszystkim, nieprzerwany kontakt z matką.

Możesz więc zainspirować się nieco tego typu szkołą – pamiętaj, że spędzanie czasu z dzieckiem polega po prostu na byciu z nim, niezależnie od tego, jakie zajęcia na co dzień wykonujesz.

Zadbaj o siebie podczas urlopu rodzicielskiego

Urlop macierzyński i rodzicielski to także czas dla Ciebie. Poród to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety i aby wrócić do formy, trzeba dać sobie trochę czasu. Ten czas to przede wszystkim regeneracja i powrót to sił. Na urlopie macierzyńskim powinnaś więc skupić się maksymalnie na sobie oraz swoim dziecku. Wszelkie obowiązki, które mogą w istocie poczekać, powinny zejść na dalszy plan. Jeśli dasz sobie czas na odpoczynek i rozwój, czas spędzony z dzieckiem będzie radosny i dobry, a po powrocie do pracy będziesz mieć dużo energii i optymizmu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij