Bunt nastolatka-jak to znosić?

Jak przetrwać bunt u dziecka?. Jeśli jesteśmy rodzicami dorosłych dzieci o prawdopodobnie doskonale wiemy co to jest bunt nastolatka. Niestety prawie każdy musiał kiedyś przez to przejść. A na dodatek było to męczące nie tylko dla rodziców, ale dla samego dziecka także.

Buzowały w nim bowiem hormony, a większość decyzji, które podjął w tym czasie była nieprzemyślana.
Nie ma jednego typu rodzica, ale tacy, którzy uczestniczą w życiu dziecka mają niestey więcej powodów do obaw i faktycznie często jest tak, że się po prostu zwyczajnie boją. Kto by kiedyś pomyślał, że jeśli 16-letnia córeczka siedzi grzecznie w swoim pokoju może uprawiać wirtualny seks?.

To wszystko hormony

To może zszokować, a jeszcze bardziej to, że zdaniem wielu nastolatków, nie ma w tym absolutnie niczego złego, bo przecież nie ich widać twarzy. Jeśli chodzi więc o bunt w całym życiu dziecka, to ten pierwszy ma miejsce niestety już między drugim a czwartym rokiem życia, ale to naprawdę nic w porównaniu z późniejszym, w okresie dojrzewania. Bo malutki dwulatek odkrywa powoli swoją własną odrębność psychologiczną i żeby ją pokazać, posługuje się słowem „nie”.

Starsze dziecko

Jeśli natomiast chodzi o starsze dziecko, tutaj już może wystąpić większy problem. Czasami zdarza się przecież, że dzieci uciekają z domów czy też robią inne nieprzemyślane rzeczy. Nie jest to z pewnością przyjemne dla rodziców. Ale trzeba to wszystko przeżyć, po prostu nie ma innego wyjścia. Przed zbuntowanym nastolatkiem także stoją niebywałe wyzwania, z których jeśli się nie wywiąże, to może dla niego oznaczać koniec świata. Nawet coś co wydaje nam się być błahe, w rzeczywistości dla dziecka pełnego hormonów może być kwestią życia i śmierci. Niestety tak to już właśnie jest, czasami trzeba po prostu to wszystko przeżyć, nie ma innego wyjścia z takiej sytuacji. Takie jest życie i musimy się z tym pogodzić. Jeśli decydujemy się na posiadanie dzieci, to musimy mieć świadomość tego, że wiąże się to z ogromnym wysiłkiem i pracą włożoną w ich wychowanie. To nie jest ani łatwe, ani szybkie. Potrzeba czasu, cierpliwości itp.

Intuicja

W konsekwencji, jeśli zadbasz o to, aby Twoje dziecko czuło się dobrze to znaczy, że odczytasz jego potrzeby, to z pewnością uda Ci się je wychować właśnie tak, jak to powinno być. Czyli tak jak mniej więcej przewidujesz. Jeśli więc chcecie wszystko zrobić w odpowiedni sposób, to po prostu musicie czytać dużo literatury, ale takiej odpowiedniej. Czyli jeśli jakiś psycholog napisał dobrą książkę, to oczywiście można się nią odrobinę pokierować, ale i tak nie można zapominać o tym, że nasza własna intuicja jest najważniejsza. To ona podpowiada nam jak postępować w każdej sytuacji. Zawsze to właśnie nasze indywidualne przeczucia są najlepszym doradcą w każdej sprawie czy to mniejszej czy też bardziej znaczącej. Nie ma bowiem sprawy, której nie da się rozwiązać.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij