Bunt nastolatka-jak to znosić?
Jak przetrwać bunt u dziecka?. Jeśli jesteśmy rodzicami dorosłych dzieci o prawdopodobnie doskonale wiemy co to jest bunt nastolatka. Niestety prawie każdy musiał kiedyś przez to przejść. A na dodatek było to męczące nie tylko dla rodziców, ale dla samego dziecka także.
Buzowały w nim bowiem hormony, a większość decyzji, które podjął w tym czasie była nieprzemyślana.
Nie ma jednego typu rodzica, ale tacy, którzy uczestniczą w życiu dziecka mają niestey więcej powodów do obaw i faktycznie często jest tak, że się po prostu zwyczajnie boją. Kto by kiedyś pomyślał, że jeśli 16-letnia córeczka siedzi grzecznie w swoim pokoju może uprawiać wirtualny seks?.
To wszystko hormony
To może zszokować, a jeszcze bardziej to, że zdaniem wielu nastolatków, nie ma w tym absolutnie niczego złego, bo przecież nie ich widać twarzy. Jeśli chodzi więc o bunt w całym życiu dziecka, to ten pierwszy ma miejsce niestety już między drugim a czwartym rokiem życia, ale to naprawdę nic w porównaniu z późniejszym, w okresie dojrzewania. Bo malutki dwulatek odkrywa powoli swoją własną odrębność psychologiczną i żeby ją pokazać, posługuje się słowem „nie”.
Starsze dziecko
Jeśli natomiast chodzi o starsze dziecko, tutaj już może wystąpić większy problem. Czasami zdarza się przecież, że dzieci uciekają z domów czy też robią inne nieprzemyślane rzeczy. Nie jest to z pewnością przyjemne dla rodziców. Ale trzeba to wszystko przeżyć, po prostu nie ma innego wyjścia. Przed zbuntowanym nastolatkiem także stoją niebywałe wyzwania, z których jeśli się nie wywiąże, to może dla niego oznaczać koniec świata. Nawet coś co wydaje nam się być błahe, w rzeczywistości dla dziecka pełnego hormonów może być kwestią życia i śmierci. Niestety tak to już właśnie jest, czasami trzeba po prostu to wszystko przeżyć, nie ma innego wyjścia z takiej sytuacji. Takie jest życie i musimy się z tym pogodzić. Jeśli decydujemy się na posiadanie dzieci, to musimy mieć świadomość tego, że wiąże się to z ogromnym wysiłkiem i pracą włożoną w ich wychowanie. To nie jest ani łatwe, ani szybkie. Potrzeba czasu, cierpliwości itp.
Intuicja
W konsekwencji, jeśli zadbasz o to, aby Twoje dziecko czuło się dobrze to znaczy, że odczytasz jego potrzeby, to z pewnością uda Ci się je wychować właśnie tak, jak to powinno być. Czyli tak jak mniej więcej przewidujesz. Jeśli więc chcecie wszystko zrobić w odpowiedni sposób, to po prostu musicie czytać dużo literatury, ale takiej odpowiedniej. Czyli jeśli jakiś psycholog napisał dobrą książkę, to oczywiście można się nią odrobinę pokierować, ale i tak nie można zapominać o tym, że nasza własna intuicja jest najważniejsza. To ona podpowiada nam jak postępować w każdej sytuacji. Zawsze to właśnie nasze indywidualne przeczucia są najlepszym doradcą w każdej sprawie czy to mniejszej czy też bardziej znaczącej. Nie ma bowiem sprawy, której nie da się rozwiązać.
to jest najtrudniejszy okres w wychowaniu dziecka