Zajęcia sportowe dla malucha – sposób na integrację z rodzicem

Zajęcia sportowe dla malucha to przede wszystkim zajęcia ogólnorozwojowe, które poprzez zabawę uczą świadomości swojego ciała oraz wspierają rozwój małej i dużej motoryki. Obecność rodzica zapewnia bezpieczeństwo maluchowi a wspólna aktywność przyczynia się do wzmacniania więzi.

Jakie korzyści przynoszą wspólne zajęcia maluchów z rodzicami?

Najmłodsze pociechy potrzebują stałej obecności swoich rodziców. Mama i Tata dbają o zaspokojenie wszystkich potrzeb swojego dziecka. Jednak, aby prawidłowo się ono rozwijało, potrzebuje stałej bliskości, miłości i wsparcia ze strony najbliższych. Zajęcia sportowe dla malucha są świetnych sposobem, by wzmocnić więzi z rodzicami. Wspierają rozwój dziecka.

Stymulują i uwrażliwiają wszystkie zmysły – razem i każdy z nich osobno. Mózg rozwija się na skutek nowych doświadczeń sensorycznych, a zapewnia je pobudzanie całego ciała poprzez zabawy sportowe.

Zajęcia zawierają elementy, które mogą być wyzwaniem dla obu stron. To także świetna okazja dla dorosłego, by oddać się swobodnemu baraszkowaniu i otworzyć się na nowe doświadczenia.

Dzieci mają okazję, by nauczyć się samodzielności, ale można to osiągnąć tylko wtedy, gdy rodzic nie będzie je wyręczał. Wspólne obcowanie buduje więź i wprowadza przyjazną atmosferę. Dużo ruchu i śmiechu procentuje ogromnym zrelaksowaniem rodzica i dziecka.

Na czym polegają takie zajęcia?

Z uwagi na to, że trudno utrzymać uwagę dziecka przed dłuższy czas, spotkania muszą być różnorodne ale i elastyczne. Najważniejsza jest w nich zabawa. Muszą one sprawiać radość maluchowi, ale również rodzicowi. Zajęcia aktywizują rodziców i dzieci poprzez zabawy ogólnorozwojowe, opowieści ruchowe, aktywność w rytm muzyki czy spontaniczne ruchy.

Podczas zajęć wykorzystywane są różne rekwizyty (tunele, chusta animacyjna, klocki piankowe, materace, woreczki, piłeczki, itd.). Jest dużo ruchu i aktywności ale także czas na wyciszenie i masaż. Dotyk rąk rodzica wpływa kojąco na dziecko. Wzajemna bliskość przyczynia się do integracji obojga.

Poznane metody i techniki pozwalają rodzicom zainspirować się i korzystać z nich podczas zabaw w domu. Dla wygody, preferowany jest wygodny strój dla dziecka i rodzica, by nie krępował ruchów i dawał swobodę podczas wykonywania zadań oraz obuwie zamienne.

Na co zwrócić uwagę wybierając konkretne zajęcia?

Najważniejsze, by zajęcia adresowane były do grupy wiekowej, w której znajduje się nasza pociecha. Sprawdźmy, jakie kwalifikacje ma osoba je prowadząca. Istotne też będzie to, czy jest to osoba kontaktowa, ciepła i łatwo nawiązująca kontakt z dziećmi.

Nasza pociecha nie może się jej bać. Musi czuć się dobrze w jej obecności. Nie bez znaczenia będzie także miejsce, w którym odbywają się zajęcia. Powinno być schludnie i ciepło a akcesoria używane do zabaw powinny być bezpieczne oraz czyste.

Jeśli nie będzie nam pasowało miejsce, osoba prowadząca czy forma zajęć, warto poszukać gdzie indziej i nie rezygnować, gdyż są one bardzo wartościowe dla naszego dziecka oraz wzajemnych relacji. Takie doświadczenie z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Agata Woźniak

Agata Woźniak

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z doświadczeniem w nauczaniu dzieci w klasach 1-3. Dzieli się pomysłami na kreatywne zajęcia i metody nauczania. Prywatnie entuzjastka teatru i sztuki współczesnej.

Artykuły: 387

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *