Przemoc wobec dzieci, fizyczna, psychiczna — jak się objawia, jak pomóc

Przemoc wobec dzieci, fizyczna, psychiczna — jak się objawia, jak pomóc?

Przemoc wobec dzieci to zjawisko, z którym powinno się bezwzględnie walczyć. Jest to niestety problem o charakterze wielowymiarowym, co sprawia, że często nie jest on widoczne na pierwszy rzut oka, co utrudnia nie tylko rozpoznanie, ale i możliwość pomocy. Jakie są objawy świadczące o przemocy wobec dzieci? Jak temu przeciwdziałać?

Jak przejawia się przemoc wobec dzieci?

Nie jest to proste zagadnienie, tak samo, jak nie ma jednej formy przemocy, którą mogą doświadczyć dzieci. Są oczywiście dwa najważniejsze podziały, które opierają się na atakach fizycznych i psychicznych, jednak nie wyczerpują one w pełni problemu, z jakim mogą się borykać najmłodsi. Często wymienia się też tutaj zaniedbanie, a także molestowanie seksualne. Najczęściej dzieci doświadczają wykorzystywania ze strony najbliższego otoczenia – rodziny lub znajomych, ale nie zawsze jest to od razu widoczne, ponieważ symptomy bywają niejednoznaczne, a ofiary starają się ukryć problem na swój własny sposób.

Jak pomóc dzieciom doświadczającym przemocy?

Najważniejsza jest przede wszystkim ścisła obserwacja, ponieważ objawy przemocy nie zawsze są od razu widoczne. Największy ciężar zweryfikowania tego, czy dziecko padło ofiarą przemocy, znajduje się na barkach jego najbliższego otoczenia – rodziny lub szkoły, czyli pedagogów i nauczycieli. W takich wypadach, gdy zachodzi podejrzenie wykorzystania, należy od razu działać, by odnaleźć przyczynę i podjąć kroki w celu udzielenia wsparcia. Sposoby na to, jak pomóc, kiedy zauważysz przemoc domową wobec dzieci wskazuje rodzinarodzinie.pl. Przydatne są tutaj namiary na numer niebieskiej linii czy dziecięcego telefonu zaufania, ale ważne jest także wsparcie ze strony przedszkola, szkoły, policji czy ośrodka pomocy społecznej lub nawet sądu rodzinnego.

Jak objawia się przemoc fizyczna wobec dzieci?

Przemocy fizycznej, dzieci mogą doświadczyć tak samo w domu rodzinnym, ze strony własnych rodziców i innych członków rodziny, jak i w otoczeniu szkolnym. Mamy tu na myśli przede wszystkim bicie i maltretowanie, ale równie częstym zjawiskiem jest molestowanie. Najczęściej objawia się to wyraźnymi uszkodzeniami ciała – siniakami, ranami, częstymi kontuzjami, złamaniami, a także strachem. Pojawia się lęk okazywany wobec rodziców czy opiekunów, reakcje nerwowe, często widoczne są też zachowania o charakterze autoagresji, poczucie wstyd i winy, zamknięcie w sobie, zaniedbywani nauki, nieśmiałość, często gniew i arogancja. Dzieci bite zazwyczaj chodzą w ubraniach dużych i bezkształtnych, które skutecznie mają zasłaniać powstałe ślady świadczące o przemocy.

Jak objawia się przemoc psychiczna wobec dzieci?

W przypadku przemocy psychicznej mamy do czynienia ze znacznie groźniejszym i trudniejszym do zweryfikowania zjawiskiem, ponieważ najczęściej nie pozostawia on wyraźnych śladów na ciele. Dziecko może doświadczać takich negatywnych zachować jak groźby, nękanie, lekceważenie, wulgaryzmy, wyśmiewanie i poniżanie. Sprawia to, że dziecko traci poczucie własnej wartości, wycofuje się z życia społecznego, nierzadko opuszcza się też w nauce, ma stany lękowe, czuje się niechciane i niekochane. Może to skutkować późniejszymi poważnymi zaburzeniami psychicznymi, jak choćby depresja i myśli samobójcze.

Jak objawia się przemoc seksualna wobec dzieci?

Tematem, o którym należy zawsze mówić głośno to ten związany z wykorzystywaniem seksualnym wobec nieletnich. Mogą one doświadczyć tego ze strony swoich najbliższych – rodziców, wujków, ciocie, kuzynów czy nawet rodzeństwo, a także paść ofiarą wykorzystania przez osoby niespokrewnione, ale zaufane. Takie dzieci mogą zamknąć się w sobie, mieć poczucie wstydu, albo odwrotnie – być bardziej pobudzone, często poruszać temat seksu i wykonywać niedwuznaczne gesty. Nierzadko pojawiają się też inne współistniejące problemy, jak nadużywanie alkoholu, sięganie po narkotyki, zaniedbywanie szkoły i nauki czy wulgarne zachowanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij