Zabawki interaktywne – rozwój poprzez zabawę

Moda na zabawki interaktywne nie przemija, a na rynku pojawia się coraz więcej kolorowych gadżetów, których zadaniem jest wywołanie uśmiechu na twarzach najmłodszych. Wokół zabawek interaktywnych pojawiło się jednak sporo kontrowersji, nad którymi warto się pochylić, by podczas zabawy z dzieckiem dokonywać właściwych wyborów.

Czy zabawki interaktywne nie są szkodliwe?

Pojawiające się doniesienia o tym, że zabawki interaktywne mogą źle wpływać na układ nerwowy dziecka i nadmiernie go obciążać, skutecznie zniechęcają rodziców do zakupów. Tymczasem najważniejsze jest umiejętne wykorzystywanie dostępnych zabawek i wybieranie ich tak, by nie stanowiły zagrożenia dla dzieci. Nie bez znaczenia jest również zachowanie rodziców podczas zabawy dziecka tego typu zabawkami. Jeden z zarzutów dotyczących używana zabawek interaktywnych dotyczy bowiem tego, że osłabiają relację rodziców z dziećmi, m.in. rodzice mniej mówią do swoich pociech, jeśli te zajęte są zabawkami. Co zrobić, by zabawki interaktywne były dla maluchów w pełni bezpieczne?

  • Właściwie dobieraj zabawki do wieku dziecka. Nie chodzi bowiem wyłącznie o to, by dziecko patrzyło na szereg światełek i słuchało dźwięków zabawki, ale też o to, by rozumiało jej przeznaczenie. Wówczas zabawa jest właściwa i stymuluje właściwe obszary. 
  • Nie zastępuj zabawkami własnego czasu z dzieckiem. Nadal ważna jest Wasza relacja, mówienie do malucha, przytulanie i pokazywanie świata w ten sposób. 
  • Nie stosuj zabawek interaktywnych bez ograniczeń czasowych. Chodzi o to, by nie doprowadzić do przebodźcowania. 

Jak wybierać zabawki interaktywne dla dziecka?

Zabawki interaktywne to również mnóstwo frajdy, dobrej zabawy, a jeśli są odpowiednio dobrane – również nauki. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim interaktywne zabawki znajdą się w pokoju dziecka:

  • W miarę możliwości dobieraj zabawki do zainteresowań dziecka. Jest to możliwe przy nieco starszych dzieciach. Tego rodzaju zabawki łatwiej będzie im opanować, tj. zrozumieć mechanizm działania i używać zabawki właściwie. 
  • Unikaj zabawek, które wywołują u dziecka niepokój. Chodzi bowiem o to, by zabawa kojarzyła się z radością i przyjemnością – wtedy najłatwiej osiągnąć jej edukacyjny skutek. 

Ważne jest również to, by bawić się razem z dzieckiem. Nauka kształtów, liter, cyfr, czy kolorów, może być wówczas pięknym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Nawet jeśli małe dzieci tego nie zapamiętają, z pewnością ma to znaczenie dla ich przyszłego rozwoju.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij