Wychowanie starszego dziecka

Jak wychować starsze dziecko?. Czasami myślimy, że z wiekiem dziecko łatwiej jest wychować. Niestety nie do końca jest to prawda. Otóż, istnieje nawet powiedzenie małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot.

I z pewnością jest w nim choć trochę prawdy. Bo chociaż wydaje się, że z małym dzieckiem jest dużo więcej roboty, nieprzespanych nocy itp. to jednak małe dziecko to taka niewinna istota, która nikomu nie chce zrobić krzywdy.

Starsze dzieci

Natomiast ten kto przeżył burzę hormonów i walkę z nastolatkiem wie, że nie jest to dobry czas ani dla rodzica ani dla dziecka. I wtedy właśnie doceni ten okres, kiedy dziecko było małe i było tylko niewinną istotą. Ponadto, przy starszym dziecku jest więcej tak zwanej psychicznej roboty. Trzeba je już edukować, uczyć różnych rzeczy, pokazywać itp. Niektórzy wolą więc zdecydowanie zajmowanie się mniejszym dzieckiem, nawet jeśli wymaga ono więcej czasu i poświęcenia. Trzeba więc każdego spróbować zrozumieć. Na pewno wychowywanie dziecka czy to młodszego czy też starszego nie jest procesem łatwym. Otóż, jeśli coś zaniedbamy to mamy przecież świadomość tego, że może się to odbić na funkcjonowaniu naszego dziecka w przyszłości. Trzeba więc niestety uważać niemalże na każdym kroku. Nie jest to zbyt przyjemne, zwłaszcza jeśli jakiś rodzic jest osobą nerwową. Starsze dzieci oczywiście też bywają grzeczniejsze. To nie jest tak, że jak jest starsze, to zawsze niedobre. Różnie to przecież bywa.

Ważne sprawy

Często zdarza się, że rodzice wiedzą dobrze, co zrobić w sytuacji, gdy dziecko o coś konkretnego prosi. Po prostu intuicyjnie znajdują świetny kompromis pomiędzy potrzebami dziecka i swoimi własnymi. Po prostu w jakiś tajemniczy sposób się dogadują. Wtedy jednak można spotkać się z opinią, że pozwolili sobie wejść na głowę albo, że dziecko nimi rządzi itp. Trzeba więc umieć wszystko dobrze wypośrodkować. Można też potraktować ten trudny okres życia dziecka jako przejściowy.
Wtedy po prostu nie ma sensu za dużo od niego wymagać. Wybrać tylko to, co jest rzeczywiście dla nas bardzo ważne i niepodważalne, na czym nam zależy. A inne mniej istotne rzeczy, czyli np. pilnowanie, czy pokój jest posprzątany, odłożyć na bok. Nie można przecież oczekiwać, żeby małe dziecko zachowywało się jak dorosły. Jednakże wiadomo, że każde dziecko jest inne i trzeba do każdego dziecka stosować indywidualne podejście.

SPRAWDŹ:  Jesień, to idealny moment na wakacje z dziećmi. Ładna pogoda i brak tłumów przyciąga nad polskie wybrzeże

Granice

Ale dzieci też oczywiście potrzebują mieć postawione granice. A niektórzy rodzice mają trudność z ich stawianiem. Czasami trudno jest im określić, czego po prostu potrzebują, a czego nie. Często zdarza się też tak, że dziecko nie chce współpracować z dorosłym, bo ten nie daje mu jasno do zrozumienia, czego od niego oczekuje. Wydaje nam się, że jak dziecko jest duże to czyta nam w myślach. Jednak dziecko to dziecko i często nie wie o co chodzi rodzicom. Po prostu wystarczy mu to dać jasno do zrozumienia i po problemie. Wszystko powinno się wtedy ułożyć. Jasne, że dziecko może się po prostu z naszymi decyzjami nie zgadzać, wtedy należy na spokojnie mu wytłumaczyć wszystkie za i przeciw. Dlaczego właśnie taką, a nie inną decyzję podjęliśmy.

Agata Woźniak

Agata Woźniak

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z doświadczeniem w nauczaniu dzieci w klasach 1-3. Dzieli się pomysłami na kreatywne zajęcia i metody nauczania. Prywatnie entuzjastka teatru i sztuki współczesnej.

Artykuły: 387

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *