Śpiworek do spania dla dziecka – pierwsze chwile z maluszkiem

Przed każdym świeżo upieczonym rodzicem pojawia się wiele zmartwień związanych z opieką nad swoim nowonarodzonym maluszkiem. Niemowlę nie jest w stanie samo komunikować swoich potrzeb, w związku z czym to na rodzicach spoczywa cała odpowiedzialność polegająca na właściwej pielęgnacji nowego członka rodziny. Czy dziecko jest właśnie głodne? A może pieluszka jest już pełna? A może po prostu jest zmęczone?

Te i wiele innych pytań pojawia się w głowie młodych rodziców, i chociaż na wiele tych pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi, podpowiemy jak zadbać o zdrowy i bezpieczny sen niemowlaka. 

Kołderka? A może kocyk?

Powszechnie wiadomo, że noworodki i niemowlęta potrzebują dużo więcej snu niż dorośli. Początkowo przesypiają zdecydowaną część doby. Później stają się też bardziej ruchliwe. 

Który z rodziców nie podszedł rano do legowiska swojej pociechy i ze zdziwieniem nie znalazł jej odwróconej zupełnie w drugą stronę? I tu pojawiają się pytania: Czy nasz maluch nie zmarznie? Czy nie narzuci sobie kołdry na głowę? Czy jest jakaś alternatywa dla kołder i koców?

Bezpieczeństwo i wygoda

Noworodki najbezpieczniej czują się szczelnie otulone; mają wtedy poczucie, że nadal znajdują się u mamy w brzuchu. Odpowiednio dobrany otulacz sprawi, że dziecko będzie czuło się zarówno bezpiecznie, jak i będzie mu wygodnie – jego ruchy nie będą zbyt skrępowane.

Wysokiej jakości otulacz pozwoli również na prawidłowe ułożenie nóżek maluszka, co może zapobiec późniejszym problemom z bioderkami. Najważniejsze jednak jest to, że nie ma możliwości by maluszek narzucił sobie otulacz na główkę – co
w przypadku najmniejszych dzieci jest szalenie ważne i niweluje ryzyko uduszenia. 

U większych dzieci, które są bardziej aktywne i zaczynają się przemieszczać podczas snu, otulacz przestaje zdawać egzamin. Wtedy jedną z opcji, którą zalecają specjaliści, są śpiworki do spania.

Maluch nadal jest dobrze otulony, w związku z czym nie zmarznie w nocy, ale może swobodnie ruszać rączkami oraz ma dużo więcej miejsca na nóżki. Idealny wiek, w którym niemowlę powinno zacząć spać w śpiworku to 6 miesięcy.

Najlepsze dla bezpiecznego snu małych dzieci jest używanie śpiworków jak najdłużej – nawet do trzeciego roku życia!

Praktyczny design

Poza wygodą i bezpieczeństwem warto wspomnieć również o aspekcie praktycznym śpiworków do spania dla dzieci. Są one zazwyczaj zapatrzone w suwak, znajdujący się
z przodu.

Inteligentny, rozpinany od dołu suwak, w jaki zaopatrzone są śpiworki Love To Dream™ pozwoli na szybką zmianę pieluszki bez wyciągania dziecka ze śpiworka, dzięki czemu w nocy maluch nie rozbudzi się tak bardzo. Suwak jest zabezpieczony miękkim materiałem, co zapobiega obtarciom na delikatnej szyjce dziecka. 

Różnorodność

Wybór śpiworków dla niemowląt jest przeogromny. Możemy wybierać we wzorach, kolorach. Warto zwrócić jednak uwagę na jakość produktu oraz materiał, z którego są wykonane.

Śpiworki występują w różnych rozmiarach, dostosowanych zazwyczaj do wieku i wzrostu dziecka (na metce powinien być podany maksymalny wzrost dziecka mogącego użytkować dany produkt). Za duży śpiworek może sprawić, że dziecko wyślizgnie się z niego, natomiast za mały sprawi, że będzie mu zdecydowanie niewygodnie. 

Warto też zwrócić uwagę na grubość okrycia. Oznaczona jest ona w jednostkach TOG, czyli mierze przenikalności termicznej tekstyliów. Im wyższa wartość – tym cieplejszy śpiworek. Jego grubość należy dostosować do pory roku oraz temperatury panującej w domu.

Warto pamiętać, że przegrzanie maluszka jest tak samo niepożądane, jak wychłodzenie! Ważne jest również, aby wybierać produkty z materiałów naturalnych i oddychających. Pamiętajmy, że dzieci nie mają jeszcze tak dobrze wykształconego systemu termoregulacji, jak dorośli. 

Wyspane dziecko – szczęśliwi rodzice

Warto poświęcić trochę czasu przed narodzeniem dziecka i wybrać najlepszy śpiworek do spania dla dziecka, gdyż spokojny sen maluszka pozwoli również na wypoczynek jego rodzicom, co w pierwszych latach życia dziecka jest naprawdę bardzo istotne.

Opieka nad niemowlęciem wymaga naprawdę dużo energii oraz cierpliwości. Zapewniając maleństwu najlepsze warunki to snu sprawimy, że sami również będziemy spokojniejsi i zrelaksowani. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij