Co warto wiedzieć przed zakupem gry planszowej dla dziecka?

Gry planszowe to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. W dzisiejszym świecie przesyconym elektroniką klasyczne formy rozrywki powoli odchodzą w niepamięć, dlatego warto poważnie zastanowić się nad zakupem planszówki dla swojej pociechy. Niestety tytułów jest mnóstwo i nie wszystkie są godne uwagi i często nudzą się po kilku rozgrywkach. Zatem co należy wiedzieć przed zakupem gry planszowej dla dziecka?

Nauka przez zabawę

Mnóstwo gier planszowych pobudza wyobraźnię dzieci, rozwija ich kreatywność oraz zdolności analitycznego myślenia. Niektórzy mogą sądzić, że edukacyjne gry wideo mają podobny wpływ na malucha, ale zapominają o najważniejszym czynniku, który sprawia, że gra planszowa jest o niebo lepsza od jakiejkolwiek gry komputerowej – interakcji z drugą osobą.

W wielu grach sporym czynnikiem mającym wpływ na rozgrywkę jest losowość. Rzutu kostką nie da się przewidzieć, dlatego obraz rozgrywki może obrócić się o 180 stopni w najmniej spodziewanym momencie. Takie tytuły nie wnoszą raczej zbyt dużo elementów taktycznych, ale z pewnością dostarczą mnóstwo zabawy. Te bardziej skomplikowane gry mają mocno ograniczoną losowość, dlatego aby wygrać rozgrywkę trzeba wykazać się odpowiednimi umiejętnościami oraz przewidywaniem ruchów przeciwnika. 

Tradycyjne gry wciąż w modzie

Każdy w swoim życiu przynajmniej raz grał w szachy, warcaby oraz chińczyka. O ile ta pierwsza gra wymaga dosyć sporych umiejętności, to warcaby i chińczyk świetnie sprawdzą się również dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ich zasady są banalne, dlatego powinny się obowiązkowo znaleźć w pokoju każdego malucha. Taki sposób spędzania wolnego czasu jest znacznie lepszy niż puszczenie bajki lub gra na komputerze lub tablecie. 

Najpopularniejsze gatunki gier planszowych dla dzieci

W zależności od wieku dziecka powinno się dobierać odpowiedni rodzaj gry planszowej. Bardzo często zdarza się tak, że to co bawi 3 latka niekoniecznie spodoba się starszemu zaledwie o rok czy dwa malucha. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na to dla kogo jest przeznaczony dany tytuł. 

Gry dla najmłodszych – są to często pierwsze gry jakie kupujemy swoim dzieciom. Zasady są bardzo proste, a jednocześnie niosą ze sobą sporą wartość edukacyjną, dlatego warto kupić je jak najwcześniej.
Gry strategiczne – chyba najbardziej znaną grą strategiczną są szachy. Nauka samych zasad gry może sprawić trochę kłopotu ale ich potencjał edukacyjny jest niesamowity. Każda rozgrywka różni się od poprzedniej, dlatego ciężko wypracować w nich schematy zachowań, co rozwija zdolności nieszablonowego myślenia oraz podejmowania ryzyka. Wiele badań dowiodło nawet, że gry strategiczne mają duży wpływ na rozumienie matematyki w dalszych latach nauki.
Gry rodzinne – są to tytuły głównie przeznaczone dla wielu osób, które nastawione są na wspólną rozrywkę. Bardzo często jest przy nich mnóstwo zabawy, a element rywalizacji jaki jest ich nieodłącznym elementem tylko dodaje pikanterii całej rozrywce. Niektóre z nich wprowadzają również elementy kooperacji, dlatego dzieci uczą się dzięki nim współpracy oraz podejmowania wspólnych decyzji oraz kompromisów. 

Sklep stacjonarny czy internetowy?

Dostępność gier planszowych w dzisiejszych czasach jest ogromna. Sklepy internetowe powoli wypierają tradycyjne, oferując znacznie większy wybór tytułów oraz niższe ceny. Wiele osób nie decyduje się jednak na taką formę zakupów, ponieważ w sklepach z planszówkami pracują pasjonaci, którzy potrafią doradzić w wyborze odpowiedniej gry, która będzie dawać mnóstwo zabawy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij