Jak dobrać odpowiednią bazę do fotelika dziecięcego?

Wiadomo, że foteliki samochodowe mocujemy za pomocą pasów bezpieczeństwa, a także systemu Isofix. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że istnieje także specjalna baza do fotelika, która gwarantuje bezpieczeństwo naszemu dziecku.

Bazy do fotelików

Warto wspomnieć o tym, że bazy do fotelików, oprócz tego, że dzielą się na dwa rodzaje ze względu na sposób montowania, zapewniają naszemu maluchowi większe bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Przyjmuje się, że bazy przeznaczone są jedynie dla fotelików z grupy wagowej 0 i 0+. Każda z nich wyposażona jest specjalną nogę, która jest regulowana. Umożliwia to odpowiednie dopasowanie do podłoża w samochodzie.

Pierwszy fotelik – czy powinien mieć bazę?

Wielu rodziców rezygnuje z kupna bazy. Dlaczego? Z przyczyn finansowych. Sam fotelik kosztuje przeciętnie do 700 zł, a baza do niego – od 400 do nawet 600 zł. Poza tym pozostaje druga kwestia – dziecko będzie bezpieczniejsze w foteliku niż w bazie. Jak powszechnie wiadomo, baza służy do tego, aby dzięki niej odpowiednio i w dosyć szybki sposób zamontować fotelik. Nasuwa się pytanie, czy foteliki bez baz są gorsze? W większości przypadków – tak. Jedynie foteliki wyposażone w bazę dominują w rankingach najbezpieczniejszych fotelików dla małych podróżników. Rodzicom, mimo wszystko poleca się jednak kupno bazy. W wielu sytuacjach, niestety, mogą zdarzyć się błędy przy montowaniu fotelików. Zadaniem bazy jest zapobieganie takim sytuacjom. To ona też w znacznej mierze pomaga rodzicowi w szybszym, sprawniejszym i właściwym zamontowaniu fotelika.

Różnice cenowe

Jak wiadomo, każda baza w jakiś sposób różni się od drugiej – stąd też wynikają zróżnicowane ceny baz. Jedne z tańszych można już kupić za ok. 200 zł. Mocuje się je do tylnej kanapy za pomocą pasa biodrowego. Co więcej, baza ma funkcję, dzięki której jesteśmy w stanie dopasować ją do różnych kanap samochodowych, a wszystko to dzięki regulacji pochyłu z poziomicą. Istnieją na rynku również takie bazy, których koszt wynosi średnio 550 zł. To one idealnie sprawdzą się razem z nosidełkami dla niemowląt aż do uzyskania przez dziecko wagi 13 kg. Wyposażone są także w:

  • specjalne wskaźniki, które informują nas, czy baza wraz z fotelikiem została zamontowana w prawidłowy sposób,
  • podporę, która stabilizuje nam naszą bazę.

Jedne z najdroższych baz mogą nas kosztować nawet 800 zł. Czym się wyróżniają? Poza tym, że zwiększają poziom bezpieczeństwa naszego malucha, w znaczący sposób ułatwiają zamontowanie fotelika w samochodzie, odznaczają się:

  • regulowaną nogą podpierającą bazę,
  • wskaźnikami informującymi o prawidłowym montażu fotelika,
  • specjalne zaczepy IsoFix, które pozwalają nam na dopasowanie fotelika do kąta nachylenia kanapy samochodowej,
  • łatwą instalacją i demontażem,
  • dostosowaniem do dwóch fotelików.

Jak dobrać bazę do fotelika dziecięcego?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy samochód posiada wyprofilowany w różny sposób przód tylnej kanapy, dlatego też kupując bazę, musimy sprawdzić, czy interesujący nas model bazy będzie pasować do kanapy naszego samochodu. Jak to sprawdzić? Baza musi zostać umieszczona na tylnym siedzeniu w taki sposób, aby kąt nachylenia fotelika wynosił średnio od 30 do 45°. Warto podkreślić, że najlepiej kupować całą ‘wyprawkę’ (baza + fotelik) z jednej firmy. Bazy niektórych firm zapewniają bezpieczeństwo dzieciom nie tylko tym najmłodszym – do 13 kg, ale również i później, ponieważ na niektórych bazach można zamontować foteliki, które będą służyć dzieciom nawet do 18 kg. Foteliki łatwo wpina się za pomocą jednego kliknięcia. Istnieją na rynku bazy, które śmiało można wykorzystywać, nawet przy trzech fotelikach. Wszystkie instaluje się szybko i wygodnie – oczywiście za pomocą jednego kliknięcia. Tak naprawdę wybranie odpowiedniej bazy, nie należy do rzeczy prostych i oczywistych, szczególnie kiedy nie bardzo orientujemy się w tej dziedzinie. Na szczęście zawsze możemy poprosić o pomoc ekspedienta w sklepie, który z pewnością nam doradzi i pomoże wybrać tę najodpowiedniejszą bazę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij