Rozwój małych dzieci

Jak wychowywać od małego?. Okazuje się, że małe dziecko rozwija się nadzwyczajnie szybko. Otóż, każdego dnia wciąż uczy się czegoś nowego, poznaje otaczając świat i ciągle doskonali swoje umiejętności. To naprawdę może się szybko wydarzyć, zanim się obejrzysz, Twój noworodek zamieni się w niemowlę, później w dwulatka i tak dalej.

Jedno jest jednak pewne, przez pierwsze dwa lata życia dziecko będzie rosło jak na drożdżach, ten czas zleci bardzo szybko i będzie z pewnością pełen różnych niespodzianek, i ciekawych emocji. Wszystko będzie się przecież musiało odbyć po raz pierwszy, czyli pierwsze słowo, pierwszy krok, pierwszy ząbek itp.
Jak więc przebiega prawidłowy rozwój dziecka?.

Małe dzieci

Na to pytanie w zasadzie nie ma dobrej odpowiedzi, gdyż każde dziecko jest trochę inne i zdecydowanie inaczej może przebiegać jego rozwój. Zwykle jest tak, że to dziewczynki szybciej zaczynają mówić, choć oczywiście nie musi to być regułą. Niektóre dzieci jednak zacznają mówić dużo później niż ich rówieśnicy. Jeśli jednak Twoje dziecko skończyło 3-4 lata, a nie mówi jeszcze nic, to warto się udać do specjalisty. On z pewnością nam podpowie co można zrobić, aby zachęcić dziecko do rozmowy.

Co może niepokoić?

Warto jednak wiedzieć co może zaniepokoić w zachowaniu niemowlęcia lub starszego dziecka. Jeśli na przykład dziecko ciągle płacze, ale tak bez przerwy, to coś może mu naprawdę dolegać. I w takiej sytuacji po prostu warto to sprawdzić u lekarza. Nie zwlekać zbyt długo. Żeby po prostu absolutnie to coś być może teraz niewielkiego, nie rozwinęło się w coś poważniejszego. Oczywiście nie musi tak być. Też nie możemy być przewrażliwieni w drugą stronę, czyli jeśli dziecko kilka razy zapłacze, to jeszcze niczego nie oznacza. Zwykle podświadomie rozumiemy nasze dziecko i jego potrzeby, więc nie trzeba się na zapas obawiać, że coś pójdzie nie tak. Czasami oczywiście możemy też dziecka nie rozumieć, ze względu na to, że małe dziecko w zasadzie wszystkie emocje wyraża poprzez śmiech albo płacz. Niektórzy rodzice próbują więc wielu sposobów naraz, aby dziecko przestało płakać. I często się to oczywiście udaje. Jednak nie można też przesadzać, jeśli dziecko jest w miarę zadowolone to nie trzeba mu zaraz podkładać miliona zabawek czy jedzenia.

Co czytać?

Jeśli więc chcecie wszystko zrobić w odpowiedni sposób, to po prostu musicie czytać dużo literatury, ale takiej odpowiedniej. Czyli jeśli jakiś psycholog napisał dobrą książkę, to oczywiście można się nią odrobinę pokierować, ale i tak nie można zapominać o tym, że nasza własna intuicja jest najważniejsza. To ona podpowiada nam jak postępować w każdej sytuacji. Można więc oczywiście czytać tak zwane dobre rady, ale one nie zastąpią nam zdrowego rozsądku, który jest najlepszym doradcą w każdej życiowej sytuacji. Czy sprawa jest poważna czy też nie, to zawsze można przecież skorzystać ze swojej intuicji właśnie. Ona podpowie jak postąpić, a dopiero gdy naprawdę nie będziemy wiedzieć, możemy zapytać się kogoś o dobrą radę. Jeśli będzie ta rada Ci odpowiadać, to oczywiście możesz ją zastosować i wprowadzić w życie.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij