Problem z mową u dziecka

Dziecko to najpiękniejsze co może przydarzyć się każdej kobiecie. Oczywiście posiadanie dziecka to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki, które wynikają z prawidłowego wychowania, takiego młodego człowieka. W wieku dwóch lat dziecko powinno już mówić najprostsze wyrazy, ale zdarzają się przypadki, gdy pomimo osiągnięcia drugiego roku życia małe dziecko nie jest w stanie wymówić ani słowa, tylko krzyczy, ale nie można tego sklasyfikować nawet do prymitywnej mowy. W wielu sytuacjach dziecko nie chce mówić, a nawet proste ćwiczenia są przez brzdąca automatycznie odrzucane.

Czasem rodzic musi bardzo dużo uwagi poświęcić takiemu dziecku, ponieważ mowa jest bardzo ważna i warto stosować ćwiczenia, które rzeczywiście będą w stanie rozwinąć mowę u takiego dziecka. W takim przypadku, jeśli sami nie jesteśmy w stanie zmienić tej sytuacji, to musimy udać się z dzieckiem do logopedy, ponieważ zaburzenia mowy, trzeba jak najprędzej skorygować w taki sposób, aby w przyszłości taka wada, nie przeszkadzała dziecku w codziennym życiu.

Każde dziecko rozwija się inaczej

W przypadku dzieci, rozwój zawsze jest inny i każde dziecko rozwija się inaczej, na swoim własnym poziomie. Trzeba przyznać, że umiejętność mówienia określa się jedynie na wiek dwóch lat, ale jest to tylko umowna granica.

W praktyce może być tak, że dziecko mające dwa latka nie mówi jeszcze pojedynczych zdań, ale jedynie używa sylab lub stara się sklecić słowa, ale brzmi to, jak bełkotliwa mowa. Oczywiście zawsze jest prawdopodobieństwo, że dziecko cierpi na problemy z wymową, ale tak naprawdę trzeba poczekać, przynajmniej kilka miesięcy, zanim diagnoza się potwierdzi. W przypadku problemów z mową trzeba iść do specjalisty, nie można z tym czekać, ponieważ później dziecko będzie miało o wiele większy problem z wymówieniem pewnych słów. Oczywiście logopeda na swój sposób ocenia mowę dziecka. W ten sposób łatwo zauważyć, czy braki wynikają z mowy werbalnej.

Różne sposoby komunikacji

Jeśli dziecko stosuje mimikę, zmienia wyraz twarzy, to również sposób, za pomocą którego komunikuje się z dorosłymi. Oczywiście logopeda w takich wypadkach musi popracować z dzieckiem, nad rozwinięciem mowy werbalnej, ponieważ tylko wtedy, dziecko może rzeczywiście poprawić mowę.

W wielu przypadkach zaleca się też sprawdzenie słuchu u dziecka, ponieważ małomówność może wynikać także z problemów ze słuchem. Takie ubytki mogą mocno wpłynąć na życie dziecka, a także na zdolność komunikowania się, dlatego trzeba wykluczyć wszystkie możliwe przyczyny. Oczywiście w praktyce wyleczenie słuchu w znaczący sposób przyspieszy rozwój mowy werbalnej u dziecka.

Problemy z oddychaniem

Tak naprawdę małe dzieci, bardzo często chorują na różne choroby, związane z układem oddechowym. W przypadku problemów z oddychaniem, na przykład podczas astmy, nauka mowy jest w szczególności utrudniona, ponieważ dziecko ma bardzo duży problem z wypowiedzeniem jakiekolwiek słowa.

W takich wypadkach trzeba z dzieckiem śpiewać piosenki, ponieważ to jedyny sposób na lepszy rozwój mowy. Oprócz tego trzeba dać dziecku coś do dmuchania, ponieważ w ten sposób dziecko jest w stanie wzmocnić mięsień okrężny ust, co jest bardzo ważny, dzięki temu na pewno mowa u dziecka ulegnie poprawie, dlatego warto spróbować z takiego rozwiązania. Na pewno ćwiczenia oraz systematyczne próby coś poprawią i dziecko będzie mówić lepiej, a logopeda na pewno pomoże nam rozwiązać ten problem do końca. Warto więc skupić się na problemie, ponieważ, może on wynikać z wielu różnych przyczyn.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij