Sen noworodka – jak upewnić się, że nic go nie zakłóci?

Sen noworodka – jak upewnić się, że nic go nie zakłóci?

Kołyszesz, bujasz, śpiewasz cichutko najspokojniejszą kołysankę, ale twój niemowlak nadal nie chce spać? Młodzi rodzice zawsze boją się, że ich dziecko będzie wybudzało się co chwilę i są na to przygotowani, ale co zrobić, kiedy noworodek nie chce spać?

Sen noworodka – kilka podstawowych informacji

Maluszki przesypiają zdecydowanie większą część dnia. Tygodniowy noworodek może spać nawet przez 20 godzin w ciągu doby, a pozostałe cztery przeznaczyć na jedzenie, wyrażanie swojego niezadowolenia i przytulanie się. Trzymiesięcznemu niemowlakowi wystarcza już 14 godzin snu – większa część w nocy, a reszta rozłożona na kilka krótszych drzemek w ciągu dnia. Tak mówi teoria, w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Bardzo często zdarza się, że dzieci śpią po kilkadziesiąt minut, by za chwilę przebudzić się i po 15-20 minutach znów zasnąć. Inne bardzo długo usypiają, płacząc, kwiląc i nie mogąc zapaść w głęboki sen. Jeszcze inne budzą się, gdy tylko przestaną czuć dłoń mamy lub poczują pod pleckami materac łóżeczka. Powodów, dlaczego dziecko nie chce spać jest mnóstwo. Sprawdź, co zrobić, by ułatwić maluchowi zasypianie i jak sprawić, by przespał spokojnie dłuższy czas.

Dlaczego niemowlę nie może zasnąć

Sen dzieci i rodziców znacznie się różni. Maluchy najczęściej śpią w cyklach 60 minutowych – tyle trwa osiągnięcie fazy REM i wyjście z niej u takiego malucha. Dlatego po najczęściej maksymalnie dwóch godzinach dziecko wybudza się i pewnie zasnęłoby, gdyby nie to, że coś je rozprasza. A powodów może być mnóstwo.

Noworodek nie śpi po pierwsze dlatego, że czuje się głodne. Może także nie odpowiadać mu fakt, że ma mokro w pieluszce lub, że nagle znalazło się w łóżeczku, a wcześniej było bezpieczne w ramionach mamy. To bardzo częsty problem młodych rodziców, że noworodek nie chce spać w łóżeczku. Na rękach, wtulone w sweter i czujące bliskość rodzica czuje się o wiele bezpieczniej.

Zapewnij dziecku maksimum komfortu

Aby jak najbardziej wydłużyć sen malucha, należy zapewnić mu maksymalny komfort w trakcie snu. Przede wszystkim warto zadbać o wygodne i bezpieczne łóżeczko, w którym dziecko będzie miało miękko. Warto także, by maluch nie miał tam zbyt wielu „rozpraszaczy”. Dobrym sygnałem dla niemowlaka, że należy jeszcze spać, jest ciemność. Warto już na etapie pierwszych wygodni uczyć malucha, że w ciągu dnia, gdy jest jasno można się bawić, a w ciemności należy spać. Nie zasłaniaj okien w czasie dziennej drzemki dziecka, by odczuwało wyraźnie różnicę między dniem a nocą.

Dobrym sposobem na małego marudę jest zmęczenie go wieczorem. Zaplanuj dzień tak, by popołudnie i wieczór były maksymalnie atrakcyjne. Dłuższa drzemka powinna przypaść na przedpołudnie, później śpimy krócej. Za to intensywniej się bawimy. Jednak mniej więcej na godzinę przed ułożeniem malucha do snu, warto zacząć go wyciszać.

Przygaś lekko światło, mów przyciszonym głosem i wyłącz telewizor. Głaszcz dziecko po brzuszku i główce, można także zrobić mu mały masaż po kąpieli. Maluszek się wyciszy i stanie się bardziej senny, a wyczerpanie pełnym atrakcji dniem zrobi swoje. Teraz tylko zadbaj o to, by miał sucho i był najedzony – możesz mieć pewność, że nic go nie obudzi przez najbliższe kilka godzin.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij