Meble szkolne, a ich wpływ na zdrowie ucznia

Prawidłowa postawa ciała człowieka kształtuje się od najmłodszych lat. Należy dbać o nią w domu, a zwłaszcza w szkole, gdzie dzieci spędzają długie godziny w tej samej lub bardzo podobnej pozycji. Nie tylko zachowanie ucznia, ale również zły dobór mebli może spowodować powstanie lub pogłębienie wad postawy.

Ministerstwo Edukacji i Nauki od wielu lat wymaga od szkół stosowania norm przyjętych w Polsce, które określają wysokość szkolnych mebli względem wzrostu ucznia. To jeden z elementów profilaktyki, dzięki któremu w prosty sposób możemy zapobiegać długotrwałym skutkom nieprawidłowej postawy.

Aby ułatwić życie uczniom i nauczycielom, każdy komplet szkolnych mebli powinien być oznaczony odpowiednim kolorem (np. kropką na blacie i siedzisku). Dzięki temu w łatwy sposób można dobrać odpowiedni komplet.

Normy MEiN wyglądają następująco:

Wysokość blatu: 40 cm / wysokość siedziska: 21 cm / wzrost ucznia: 80-95 cm / kolor oznaczenia: biały
46 cm / 26 cm / 93-116 cm / pomarańczowy
53 cm / 31 cm / 108-121 cm / fioletowy
59 cm / 35 cm / 119-142 cm / żółty
64 cm / 38 cm / 133-159 cm / czerwony
71 cm / 43 cm / 146-177 cm / zielony
76 cm / 46 cm / 159-188 cm / niebieski
82 cm / 51 cm / 174-207 cm / brązowy

Państwowa Inspekcja Sanitarna przestrzega, że aż dwa miliony dzieci w całej Polsce ma wady postawy, które wynikają z faktu, że uczniowie większość czasu spędzają w pozycji siedzącej w szkole, w domu, przed telewizorem lub przed komputerem.

Ponadto z kontroli wynika, że wielu uczniów siedzi na niewygodnych, szkodliwych dla zdrowia, nieestetycznych krzesłach i przy wadliwie zaprojektowanych ławkach. Najczęstsze zaniedbania szkół to brak oznakowań i usadzanie dzieci na nieprzystosowanych do wzrostu siedziskach oraz blatach, a także brak informowania uczniów o konieczności doboru zalecanego zestawu mebli.

Tego rodzaju zaniedbania prowadzą do powstawania nowych, a także pogłębiania dotychczasowych wad postawy u uczniów. Aby temu zapobiegać, wystarczą dwa kroki. Pierwszy – odpowiednia edukacja. Drugi – odpowiednie meble.

Tekst opracowany przy współpracy z firmą Supellex.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij