książki

Czytanie ze zrozumieniem – największy problem uczniów. Jak sobie z nim poradzić?

Program nauczania jest przeładowany – to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Jednak to nie jedyny problem polskiej edukacji. Kolejnym jest zbyt duży nacisk na teorię, a mniejszy na praktykę. Rezultat? Choćby problem z czytaniem ze zrozumieniem. Zatem jak sobie z nim poradzić? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Już teraz jednak zachęcamy Was do zwrócenia uwagi na wydawnictwo edukacyjne Nowa Era, którego książki, podręczniki są bardzo przydane w nauce.

Czytanie ze zrozumieniem – duży problem polskich uczniów

Polscy uczniowie potrafią często wymienić stany w USA, ale mają problem ze zrozumieniem teksu pisanego, co zostało jasno uwidocznione w wynikach matur. Dlatego warto wprowadzać takie rozwiązania, dzięki którym rozumienie tekstu czytanego będzie czymś oczywistym. Z tego problemu rodzi się też kolejny. Otóż polscy uczniowie nie tylko nie rozumieją tego, co czytają, ale często mają też problem ze skonstruowaniem zdania złożonego, nie wspominając już o ortografii. Dlatego na samym początku dużą rolę powinni odegrać nauczyciele, którzy prowadząc zajęcia muszą zwracać uwagę na to jak wysławiają się uczniowie. Konieczna jest również zmiana sposobu prowadzenia lekcji, czy przepytywania, gdzie nacisk kładziony powinien być na to, aby uczeń analizował pytanie i szukał odpowiedzi. W ten sposób uczy się też logicznego myślenia. Prowadząc zajęcia nauczyciel musi pamiętać, że jego uczniowie powinni brać realny udział, a nie tylko zapisywać dyktowany materiał. Nie może dochodzić do sytuacji, gdzie uczniowie mają wszystko podane na przysłowiowej tacy.

Czytanie podręczników, ale i korzystanie z pomocy naukowych

Uczniowie ucząc się, czy odrabiając zadania muszą myśleć analitycznie. Absolutnie nie powinni tylko przepisywać podręcznika. Tutaj konieczne jest zadawanie takich zadań domowych, w których odpowiedzi na pytania nie będą zawarte w pierwszym zdaniu podręcznika, czy notatek. Uczeń powinien pomyśleć, umieć analizować i szukać odpowiedzi. Zatem dobre zadanie to nie długie zadanie, ale takie które wymaga analizy i interpretacji, a nie uciążliwego i bezcelowego przepisywania materiału. Warto pamiętać, że taki sposób ma także duży wpływ na dzieci, gdyż łatwiej zapamiętują materiał i jednocześnie zyskują wiedzę, a nie uczą się na pamięć. Uczniowie powinni również korzystać z pomocy naukowych, czy innych repetytoriów, gdyż w ten sposób ćwiczą umiejętność czytanie ze zrozumieniem. Warto skorzystać z oferty wydawnictwa edukacyjnego Nowa Era, gdzie można znaleźć naprawdę świetne zestawy ćwiczeniowe, a także pobrać darmowe pomoce.

Czytanie książek, a nie tylko oglądanie telewizji

Również dużą rolę mają rodzice. Otóż powinni oni zachęcać dzieci do czytelnictwa. Warto, aby dzieci czytały książki, ale absolutnie nie można ich zmuszać. Tutaj należy pokazać, że czytanie jest świetnym hobby i daje wiele przyjemności. Ten proces należy rozpoczynać już od dzieciństwa. Jednocześnie rodzice powinni dawać swoim pociechom dobry przykład, wszak dzieci naśladują rodziców. Zatem jeżeli rodzice czytali dziecku już od najmłodszych lat, a przy tym dziecko widzi rodziców czytających książki, czy czasopisma, a nie oglądających tylko telewizję to przejmuje dobre wzorce i samo zaczyna ich naśladować. Warto także pamiętać o pomocy w nauce. Otóż bywa, że dziecko sobie nie radzi, czy zwyczajnie nie rozumie danej partii materiału, zatem ważne, aby rodzic pomagał tłumaczyć, gdyż to także przynosi profity.

Dieta i sen mają wpływ na jasność umysłu

Warto także pamiętać, jak duży wpływ na edukację dzieci ma odpowiednia dieta, ale i zdrowy sen. Zatem zamiast fast foodów konieczne jest przygotowywanie zdrowych i lekkich posiłków bogatych w witaminy. Szczególnie te z grupy B mają wpływ na koncentrację i pamięć. Zatem konieczne jest spożywanie drobiu, szpinaku, fasoli, jajek, nabiału, mleka sojowego, a także wątróbki. Ponadto picie soków i wody, zamiast napojów gazowanych ma także duże znaczenie. Warto również zadbać, aby dziecko spało 8 godzin i nie kładło się zbyt późno.

Czytania ze zrozumieniem można się nauczyć i wcale nie jest to trudne. Warto pamiętać o regularnych ćwiczeniach, a także czytaniu książek dla przyjemności. Wtedy może się okazać, że nie macie problemów, z tą jakże ważną umiejętnością.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij