Jaki fotelik samochodowy dla rocznego dziecka kupić?

Fotelik samochodowy to rzecz niezbędna, ciężko bowiem uwierzyć, że są rodzice, którzy nie zamierzają nigdy przewozić swojego dziecka samochodem. Nawet jeśli rodzice dziecka nie posiadają samochodu, na pewno zdarzy się sytuacja, w której dziecko przewożone będzie samochodem, na przykład należącym do kogoś z rodziny, bądź taksówką. Zapewnienie dziecku fotelika, aby mogło podróżować w sposób bezpieczny.

Fotelik dla rocznego dziecka

Nie ma żadnej konkretnej daty, kiedy rodzice powinni pomyśleć o zmianie fotelika dla swojego dziecka, ponieważ nie wiek dziecka a jego waga jest wyznacznikiem, którym powinniśmy się kierować. Datą umowną jest ukończenie przez dziecko pierwszego roku życia, natomiast w praktyce konieczność zmiany fotelika może nastąpić zarówno wcześniej jak i później.
Pierwsze foteliki samochodowe w jakich podróżują dzieci od pierwszych dni życia, to foteliki z przedziału 0-13 kilogramów i taki fotelik samochodowy montujemy ZAWSZE tyłem do kierunku jazdy.

Kiedy nadchodzi czas na zmianę mamy do wyboru foteliki samochodowe w przedziale 9-18 kg, 9-25 kg lub 9-36 kg. Każdy z tych fotelików będzie służył dziecku przez kilka lat, ostatni z wymienionych, ten w przedziale 9-36 kg jest najbardziej uniwersalny i bez konieczności zmiany będzie służył dziecku najdłużej.

Przede wszystkim crashtesty

Crashtesty to testy bezpieczeństwa, symulujące zderzenia boczne i czołowe, sprawdzające bezpieczeństwo fotelika. Testy te sprawdzają bezpieczeństwo fotelików z każdego przedziału wagowego. Testy bezpieczeństwa przeprowadzane są przez niezależne organizacje i są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące obecnie normy bezpieczeństwa. Oprócz bezpieczeństwa w zderzeniach testy sprawdzają też ergonomię fotelików, oraz ich wygodę. Wyniki testów zderzeniowych powinny być podstawowym kryterium, jakim powinni kierować się rodzice podczas wyboru fotelika samochodowego.

Co jeszcze jest istotne

Wygodny fotelika samochodowy z https://www.sklep-smile.pl/foteliki-samochodowe dla rocznego dziecka to taki, w którym dziecko czuje się komfortowo. Ważne jest jego rozkładanie, roczne dzieci dużo jeszcze śpią podczas podróży i ważne jest, żeby można było rozłożyć fotelik do komfortowej dla nich pozycji leżącej.

Ważna jest też wygoda montażu fotelika, wpływ na nią ma wielkość samochodu i kształt tylnej kanapy. Fotelik można zamontować na środku, jeśli jednak tylna kanapa ma w tym miejscu wypukłość montujemy foteli za siedzeniem pasażera. Zanim zdecydujemy się na kupno fotelika kluczowym jest upewnienie się, czy będzie pasował do naszego samochodu, idealną jest sytuacja, w której fotelik przymierzymy.

Montaż fotelika

Wygodny fotelik samochodowy musi być także wygodny w montażu, co jest szczególnie ważne dla rodziców. Warto dowiedzieć jaki sposób montażu ma fotelik, którym jesteśmy zainteresowani. Dwa najczęściej spotykane sposoby, to montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa lub taśmy ISOFIX.

Pamiętajmy, że w foteliku dziecko powinno podróżować bez okrycia wierzchniego, powinniśmy zatem sprawdzić, czy pasy w foteliku (powinny być pięciopunktowe) dobrze przylegają do ciała dziecka i dobrze je trzymają. Dla komfortu użytkowania ważny jest fakt, czy pasy te rodzic może w prosty sposób regulować, na przykład jedną ręką.

Dodatkowe atuty

Dodatkowymi atutami fotelików dla dzieci mogą być ergonomiczne poduszki dopasowujące się do kształtu ciała dziecka, wpływające na jego komfort przebywania w foteliku. Atutem ważnym dla wielu rodziców jest zdejmowana tapicerka, którą można zdjąć z fotelika i wyprać w razie zabrudzeń. Warto aby materiał był trwały i odporny na przetarcia. Wiele fotelików ma różne akcesoria, aczkolwiek najczęściej nie należą one do zestawu, trzeba je dokupić dodatkowo.

Najważniejszy zakup

Decyzja o zakupie fotelika, zarówno pierwszego, jak i kolejnego, to jeden z najważniejszych zakupów dla malucha. Na takim zakupie nie warto oszczędzać, ponieważ od niego zależy bezpieczeństwo dziecka. W Polsce jazda małych dzieci w foteliku jest obowiązkowa.

Niezależnie od tego, czy podróżujemy codziennie czy okazyjnie warto dobrze przemyśleć zakup fotelika i zanim do niego przystąpimy zorientować się jaki jest najbezpieczniejszy sposób przewożenia naszego dziecka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij