Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka

Wybór przedszkola nie należy do łatwych. Nasze dziecko od teraz będzie spędzało 8-10 h w placówce edukacyjnej. Chcemy więc wybrać dla niego przyjazne i ciepłe miejsce, gdzie maluch będzie czuł się jak w domu, rozwijał swoją kreatywność i budował poczucie własnej wartości. Jak znaleźć przedszkole idealne, które zaspokoi wszystkie potrzeby malucha i nauczy dziecko korzystać ze swojego potencjału.

Pierwsze wrażenie i przedszkolna atmosfera

Wchodząc do wybranego przedszkola od razu czujemy, czy to miejsce nam odpowiada. Nasze dziecko będzie spędzało tu teraz większość swojego dnia, więc sale powinny być przestronne, jasne i urządzone tak, żeby dziecko czuło się w nich bezpiecznie. Ważne jest też to, czy pomieszczenia są czyste i wyczuwa się w nich przyjemny zapach. Czy sami chcielibyśmy się tu zaszyć i spędzić nasz dzień pracy? Przedszkole powinno mieć również duży zielony plac zabaw, na którym nasz maluch będzie mógł się wyszaleć.

Odwiedzając przedszkole, do którego chcemy zapisać naszego malucha, przyjrzyjmy się pracy przedszkolanek. Jak dzieci zachowują się w grupie. Czy wyglądają na odprężone i zadowolone, czy smutne i spięte. Jakie wrażenie robią na nas ciocie zajmujące się maluchami. Czy wydają się opiekuńcze i ciepłe. Pamiętajmy, że to od osób opiekujących się naszym dzieckiem, a nie od rodzaju zajęć, jakie będzie odbywało, zależy jego samopoczucie.

Nauczycielki przedszkolne powinny mieć odpowiednie wykształcenie pedagogiczne oraz doświadczenie w pracy z małymi dziećmi.

Zajęcia dydaktyczne i czas zabawy

Dziecko od najmłodszych lat powinno zdobywać jak najlepsze wykształcenie, a przedszkole powinno mu to zapewniać. Takie mamy przekonanie, posyłając malucha do placówki edukacyjnej. Wartościowe, rozwijające kreatywność zajęcia są dzieciom oczywiście potrzebne. Jednak 2- i 3-letnie szkraby chcą się przede wszystkim bawić. A zabawa uczy je ważnych życiowych umiejętności, takich jak współpracy w grupie, czekania na swoją kolej, dzielenia się z innymi. Edukacja przedszkolna powinna opierać się na nauce przez zabawę, przez stymulowanie wszystkich zmysłów, tak jak ma to miejsce w przedszkolu DiunaKids na Ursynowie. Dlatego tak ważne dla maluchów są zajęcia plastyczne, podczas których dzieci mogą pokazać swój świat i przeżycia, których doświadczają. Praca z różnymi materiałami, np. gliną, plasteliną, farbami rozwija zdolności manualne dziecka i pobudza jego wszystkie zmysły.

Wśród przedszkolnych zajęć dydaktycznych powinna znaleźć się też nauka języków obcych. Dzieci mają bardzo plastyczne narządy artykulacyjne i z łatwością przychodzi im wypowiadanie słów o obcym brzmieniu. Są więc w stanie nauczyć się płynnej wymowy bez akcentu (charakterystycznego dla dorosłych osób uczących się języka obcego). W pierwszych latach życia dziecko uczy się w przedszkolu piosenek, prostych wierszyków i rymowanek, bo właśnie tak zapamiętuje nowe słowa. Zajęcia językowe powinny więc bazować na śpiewie, tańcu i naśladowaniu.

Małe kameralne grupy

Jeśli zdecydowaliśmy, że nasze dziecko będzie uczęszczało do przedszkola prywatnego, wybierzmy placówkę, w której utworzono małe grupy. Nasz maluch wcale nie potrzebuje wielu kolegów i koleżanek. Wystarczy kameralna grupa maksymalnie 10 smyków, żeby dzieci zaczęły uczyć się zasad panujących w  życiu społecznym. Małe grupy to również mniejsze ryzyko choroby.

Wybierając przedszkole, sprawdźmy też, czy posiada wszelkie pozwolenia na prowadzenie swojej działalności i spełnia wymagania np. SANEPID-u. Warto, żeby w placówce przeprowadzano regularne higieniczne czyszczenie zabawek. Ze względu na słabą jakość powietrza w Polsce, przedszkole powinno też być wyposażone w oczyszczacz powietrza.

 

Odwiedź już dziś przedszkole DiunaKids i przekonaj się, że to idealne miejsce dla Twojego dziecka.    

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij