Etapy wzrostu dziecka

Jakie są prawidłowe etapy wzrostu dziecka?. Jak wiadomo, dziecko gdy się rodzi jest niemowlęciem. Potem jest bobasem, potem kilkulatkiem i tak dalej. Wydaje nam się to bardzo długi okres czasu, jednak okazuje się, że rodzicom ten czas leci w niesamowitym tempie. Zanim się obejrzą, to już dziecko ma kilka czy kilkanaście lat.

Tak już jest, że czas szybko leci, zwłaszcza gdy ma się ręce pełne roboty przy maluchu. W internecie można znaleźć przewodnik po etapach rozwoju dziecka. W tym przewodniku odnajdziesz w zasadzie wszystkie istotniejsze informacje i fakty, które będą drogowskazem i wskazówką pomocną dla świeżego rodzica.

Od małego do dużego

Przecież dla każdego w zasadzie jest to rola nowa, nikt od razu wszystkiego nie wie. A dobre rady, owszem przydają się, ale nie są przecież najważniejsze. Najważniejsze są nasze własne odczucia i intuicja. Bez nich niczego nie zdziałamy. Poza tym, już po urodzeniu dziecka wydzielają się nam hormony. Dziecko w jednym momencie w zasadzie staje się całym naszym światem. Nie ma możliwości, aby było inaczej. Tak już po prostu jest. Zawsze i wszędzie. Każdy tak ma. Nie ma więc potrzeby, aby się tym przejmować w nadmierny i niepotrzebny sposób. Natomiast dzięki tym poradnikom poznasz okres rozwoju fizycznego oraz emocjonalnego Twojego dziecka, a także sprawdzisz jak prawdopodobnie będzie się rozwijało w kolejnych miesiącach czy latach. Nie należy jakoś bardzo przejmować się, jeśli któreś zmiany opisane w przewodniku nie wystąpią u Twojego malucha lub wystąpią w innym okresie jego życia. Pamiętaj, że każde dziecko jest przecież inne i ma indywidualne tempo rozwoju, dlatego i opisane funkcje mogą się u niego rozwinąć inaczej niż jest to opisane.

Porady

Jednakże warto oczywiście z takiego poradnika skorzystać, aby mieć pojęcie jak mniej więcej powinny te wszystkie etapy przebiegać. Nie trzeba się ich oczywiście kurczowo trzymać i myśleć, że coś jest nie tak od razu gdy jakaś zmiana nie nastąpi w odpowiednim czasie. Tak jak jest wyżej napisane, każde dziecko ma przecież inne potrzeby, inny charakter, inne przyzwyczajenia itp. Nie ma więc powodu, aby to wszystko zmieniać. Każde dziecko posiada też swoje własne, indywidualne tempo rozwoju. Nie można więc niczego na siłę przyspieszać. Czasami po prostu trzeba cierpliwie zaczekać. Na pewno w końcu nadejdzie pora na widoczne zmiany także u naszego malucha.

Wszystkie etapy

Wszystkie etapy dorastania razem trwają oczywiście długo. Mówi się nawet, że dopóki ktoś ma rodziców to wciąż jest przecież dzieckiem. Dlatego każdy ma swoje prawo do przeżycia tychże etapów na swój sposób. Podane w poradnikach etapy są jedynie orientacyjne. Natomiast przez pierwsze 12 miesięcy od urodzenia małe dziecko zwykle wypowiada pierwsze sylaby, a potem słowa, samodzielnie siada, potem raczkuje i próbuje stawiać pierwsze kroki. W tymże okresie pojawiają się też pierwsze zęby mleczne, a małe dziecko spożywa pokarm inny niż mleko matki. Taki niemowlak zaczyna też powoli rozpoznawać osoby ze swojego bliższego otoczenia i reagować na swoje imię. Można więc powiedzieć, że powoli zaczyna się zmieniać. Jednak pamiętajmy właśnie o tym, że każde dziecko jest inne i do każdego trzeba mieć indywidualne podejście.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij