Dziecko i uzależnienie od telefonu

Dzisiaj dzieci oraz nastolatki, posiadają wiele różnych uzależnień. Technologia rozwinęła się do takiego stopnia, że dzisiaj, nawet najmniejsze dziecko posiada telefon oraz różnego rodzaju konta na portalach społecznościowych czy też innych miejscach. Fonoholizm stał się wręcz faktem i dlatego należy zwrócić większą uwagę, na dzieci, które zamiast robić coś pożytecznego, spędzają całe dnie, gapiąc się w ekrany własnych komórek.

Niekiedy rodzice nie zauważają w tym problemu, ponieważ nie muszą w tym czasie zajmować się dzieckiem, ale nie jest to prawidłowe zachowanie, ze strony rodzica, ponieważ w ten sposób dajemy przyzwolenie na podobne rzeczy, co tylko utwierdza dziecko, że postępuje dobrze.

Telefony są wszędzie

Tak naprawdę, dziecko wychodząc na podwórko czy nawet do kościoła, nie rozstaje się ze swoim szklanym ekranem. Dzieci po prostu uzależniły się od różnego rodzaju gier mobilnych, które zachęcają nie tylko do samej gry, ale i do wysyłania pieniędzy, aby zyskać lepsze pakiety. Dzieci pochłonięci takim medium, nie zważają na stan swojego konta i bardzo chętnie uczestniczą w takich zakupach. Oczywiście płatność na samym końcu i tak spada na rodzica, dlatego też należy wreszcie zrozumieć, że komórka nie jest idealnym rozwiązaniem dla dziecka, zwłaszcza jeśli zaczyna się ono coraz bardziej odwracać, od swoich rówieśników. Tak naprawdę takie zachowania zaczynają po czasie wzbudzać nasz niepokój, ale bardzo często jest już za późno, aby cokolwiek zmienić. Dzieci również inaczej reagują na wiele prostych czynności, których nie chcą wykonywać tylko dlatego, że są już tak silnie uzależnieni od swojej komórki. Jeśli w tym momencie rodzic zaczyna szukać restrykcji i karać dziecko zabraniem komórki, automatycznie pojawia się agresja, która staje się niebezpieczna. Takie są właśnie skutki ogólnego uzależnienia i w tym wypadku należy zrobić wszystko, aby oderwać dziecka, od tego wirtualnego świata.

Jak wyeliminować uzależnienie od komórki?

Jeśli dziecko jest już uzależnione, od przebywania w internecie, to powinniśmy pokazać naszemu małemu, zupełnie inne sposoby, na spędzanie wolnego czasu. W tym wypadku bardzo ważna jest interakcja pomiędzy dzieckiem a rodzicem, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie zbudować z dzieckiem pozytywne relacje. To bardzo istotne, ponieważ tylko dając dziecku alternatywne możliwości, możemy go zachęcić do spędzania czasu w inny sposób, niż tylko siedzenie na komórce. Pod żadnym pozorem nie zabierajmy dziecku telefonu, ale starajmy się go zniechęcić do siedzenia, wymyślając różne gry i zabawy.

Wzbudźmy w dziecku zainteresowanie

W ten sposób, jesteśmy w stanie przełożyć zainteresowanie dziecka, na coś nowego i to może zadziałać, zwłaszcza jeśli dziecku brakowało dawnych zabaw. Należy zapamiętać, że dla dziecka komórka jest bardzo często środkiem zastępczym, który pozwala znaleźć odrobinę zajęcia, co często świadczy o samotności dziecka. Niestety rodzice w tym przypadku, bardzo mocno przyczyniają się, do takiego stanu rzeczy. To właśnie w rodzicach leży największy problem, bo żadna zabawka, nie jest w stanie zastąpić prawdziwej miłości i zainteresowania w stosunku do dziecka. Dziecko zawsze opuszcza się nauce, jeśli wchodzi do wirtualnego świata, który zaczyna coraz bardziej zastępować mu realny świat. Właśnie na to rodzic nie może pozwolić, świat rzeczywisty, jest dla dziecka istotnym elementem rozwoju, dlatego musimy chronić nasze dziecko, przed takim realnym zagrożeniem, które jest blisko nas.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij