Czy powinniśmy zostawiać dziecko w domu bez opieki

Dom nie zawsze jest bezpiecznym miejscem dla dziecka, zwłaszcza jeśli mamy w nim bardzo wiele urządzeń elektrycznych i innych sprzętów, które mogą być zagrożeniem, dla takiej małej osoby. Oczywiście nie zawsze opiekunowie, są w stanie spędzać każdą chwilę w domu.

Dziecko nie zawsze chce lub może nam towarzyszyć, zwłaszcza jeśli udajemy się do pracy. W takich sytuacjach może się okazać, że nie mamy z kim zostawić naszego malucha i musimy się zastanowić, czy wypada nam zostawiać dziecko same i czy nie jest narażone na wiele zagrożeń, ze strony domu. W takich sytuacjach trzeba zawsze przeanalizować wiek dziecka.

Indywidualna decyzja

W ten sposób możemy mniej więcej zdecydować, czy dziecko jest już na tyle samodzielne, aby poradzić sobie same w pustym domu. W żadnym wypadku nie wolno zostawić noworodka lub bardzo małych dzieci samych sobie, ponieważ jest to szczególnie niebezpieczne. Niekiedy dzieci, nawet same wyrażają chęć pozostania w mieszkaniu, ale wtedy musimy się zastanowić nad tym, czy faktycznie jesteśmy w stanie zaufać naszemu dziecku. Tutaj chodzi przede wszystkim o kwestie zaufania, ponieważ decyzja dziecka o pozostaniu w mieszkaniu, może świadczyć o powolnym nabywaniu samodzielności. To bardzo ważny okres w życiu każdego dziecka, który przypada na różny okres życia, zwłaszcza że dzieci rozwijają się w różnym stopniu. Należy więc podjąć ważną decyzję, ale jeden błąd wychowawczy, może zaważyć na bezpieczeństwie naszego dziecka. Czasem nie warto słuchać dzieci, zwłaszcza jeśli chcą zbyt szybko się usamodzielnić. Jeśli nie mamy możliwości zostawienia dziecka kimś z rodziny, to w takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak wynająć opiekunkę do dzieci. To bardzo ważne, ponieważ profesjonalistka zajmie się dobrze dziećmi, W takim otoczeniu o wiele łatwiej jest zostawić dziecko, niż gdyby miało być w domu same. Tutaj indywidualna ocena zagrożenia, ze strony rodzica jest najważniejsza, ponieważ wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy w stanie zaufać dziecku. Najlepiej, jeśli zostawiamy dziecko pod opieką starszej siostry, wtedy wiemy, że dziecko jest bezpieczne i nic mu nie grozi. Tylko nie w każdej rodzinie, jest taka możliwość, ponieważ nie każdy ma starszego brata czy siostrę.

W jakim wieku pozwolić dziecku zostać samemu?

Jeśli już naprawdę chcemy zostawić dziecko bez opieki, to musimy sami ocenić, czy psychicznie dojrzało ono do tego, aby zostać samo w domu. Taka konkretna ocena, pozwala nam podjąć decyzję, jeśli zdecydujemy, że zostawiamy dziecko same w domu, bierzemy w ten sposób za nie odpowiedzialność. Jeśli coś się stanie dziecku, podczas naszej nieobecności, to wtedy prawnie odpowiadamy my, za niedopilnowanie naszego malucha. Jest to więc bardzo odpowiedzialna decyzja, która nigdy nie może być podejmowana pochopnie. Zawsze jako rodzice, powinniśmy się zastanowić czy nie mamy innej alternatywy, każdy wybór może okazać się lepszym pomysłem, niż pozostawienie dziecka samemu.

Wiele niebezpieczeństw czyha na dziecko

Nie chodzi nawet o samodzielność dziecka, ale sam maluch, będąc bez opieki w domu, jest narażony na wiele innych niebezpieczeństw, ze strony obcych osób. Bezbronne dziecko nie poradzi sobie, dlatego powinniśmy mieć na uwadze bezpieczeństwo dziecka. To jest w tym wypadku najważniejszy priorytet, o który musimy zadbać, tylko wtedy nasze dziecko naprawdę będzie bezpieczne, pod naszą nieobecność. To bardzo ważne, ponieważ zachowanie bezpieczeństwa to istotny element w którym, dziecko czuje się dobrze w mieszkaniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij