Huśtawka ogrodowa dla dzieci – 4 wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model
Choć wśród dorosłych można również znaleźć wielu amatorów tej właśnie formy relaksu na świeżym powietrzu, to nie da się ukryć, że huśtawki ogrodowe biją rekordy popularności przede wszystkim u najmłodszych. Jednak wbrew pozorom nie każda z nich nadaje się do użytku przez dzieci…
Jakie wymagania powinny spełniać huśtawki do ogrodu, które regularnie wykorzystywane są przez młodsze oraz starsze pociechy i gdzie można znaleźć projekty mające do zaoferowania o wiele więcej niżeli tylko atrakcyjny wygląd? Sprawdzamy to w dzisiejszym artykule opracowanym z pomocą Ogrodowego Salonu oraz Ogrodolandii.
4 kwestie, na które warto zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową dla dzieci
„Drewniana czy plastikowa?”, „Jedno, a może dwuosobowa?”, „Z system regulacji, a może konkretnym, niezmiennym rozmiarem?” – to tylko niektóre z setek pytań pojawiających się w głowie rodziców, którzy mają zamiar sprawić swojemu maluchowi jedną z najlepszych, możliwych niespodzianek i atrakcję spotykaną, jak dotąd wyłącznie na placu zabaw umieścić w ogrodzie. Jeżeli Ty również zaliczasz się do tego grona i zupełnie nie masz pojęcia jakie aspekty warto mieć na uwadze przy zakupie dziecięcej huśtawki ogrodowej, to bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ dziś zdradzimy Ci wszystkie, cenne wskazówki.
1. Bezpieczeństwo
W przypadku huśtawek ogrodowych dedykowanych juniorom kluczową sprawą jest oczywiście bezpieczeństwo, które sprawia, że korzystanie z huśtawki nie zagraża zdrowiu ani też życiu malucha. Meble ogrodowe zasługujące na miano modeli kids-friendly powinny spełniać normy z grupy PN EN 1176, a więc te które stricte odnoszą się do wyposażenia placów zabaw oraz nawierzchni, jak i również posiadać certyfikat CE, czyli znak poświadczający o fakcie, że producent danego artykułu zastosował się oraz spełnił wszelkie wymagania znajdujące się w dyrektywach i rozporządzeniach Unii Europejskiej, a także w normach bezpośrednio związanych z danym wyrobem.
To jeszcze jednak nie wszystko jeżeli chodzi o kwestię bezpieczeństwa – równie istotną sprawą, która stawiana jest na równi ze stosowaniem się do odgórnie narzuconych przepisów jest w przypadku dziecięcych huśtawek ogrodowych jest też stabilność całej konstrukcji, jak i również sposób montażu umożliwiającego jej pewne umieszczenie w wybranym miejscu. Dodatkowo, kluczową kwestią są także szczegółowe parametry, wśród których możemy wymienić szerokość, wysokość oraz maksymalne obciążenie jakie jest w stanie udźwignąć huśtawka, a także fakt czy jest ona wyposażona w system umożliwiający regulację wysokości jej siedziska. Może się bowiem okazać, że wybrany przez nas model niestety pozbawiony jest tego niezwykle funkcjonalnego rozwiązania, co wpłynie na późniejszy komfort użytkowania, a właściwie jego brak…
2. Materiał z jakiego wykonana jest huśtawka
Szukając huśtawki do ogrodu dla dzieci należy również przyjrzeć się nieco rodzajom materiałów z jakich wykonane są potencjalnie interesujące nas modele. Aspekt ten ma nie tylko wpływ na względy estetyczne, ale też wygodę użytkowania oraz główne przeznaczenie.
Wśród dostępnych w sklepach propozycji dziecięcych huśtawek ogrodowych możemy spotkać liczne projekty wykonane z trzech, popularnych materiałów:
- drewna
- tworzywa sztucznego
- metalu
Huśtawki z drewna
Modele wykonane z pierwszego, wspomnianego materiału odznaczają się nie tylko ponadczasowym wyglądem i trwałością, ale również największą uniwersalnością. Z racji swojej naturalności drewno jest idealne nie tylko dla alergików, ale również wszystkich tych, którym zależy na stworzeniu spójnej, interesującej aranżacji ogrodu. Są one odporne na duże obciążenia, tak więc z powodzeniem mogą z nich korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.
Drewniane huśtawki dla dzieci nie sprawiają zanadto problemu jeżeli chodzi o pielęgnację – w tym przypadku konieczne jest jedynie regularne impregnowanie, które zapewni materiałowi skuteczną ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Dobra wiadomość jest taka, że większość producentów huśtawek ogrodowych wykonanych z drewna już podczas produkcji impregnuje materiał ciśnieniowo, tak więc pierwszy tego typu zabieg, czeka nas dopiero za kilka lat. Jednakże decydując się na zakup naturalnej huśtawki w trosce o bezpieczeństwo wszystkich jej użytkowników należy regularnie sprawdzać czy powierzchnia drewna jest perfekcyjnie gładka, gdyż w tym przypadku nie trudno o drzazgi oraz zadziory.
Metalowe huśtawki ogrodowe
Jeżeli szukasz trwałego i bardzo mocnego rozwiązania, to rozważ zakup metalowej huśtawki ogrodowej, która może mieć formę zarówno postać prostego siedziska osadzonego na trwałej konstrukcji lub też wieloosobowej kanapy, a także modnego obecnie kokonu. Huśtawki ogrodowe z tego materiału dedykowane są zwłaszcza starszym dzieciom, które doskonale wiedzą na czym polega bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z huśtawki.
Projekty wykonane z metalu będą stanowiły znakomite dopełnienie ogrodu oraz tarasu urządzonego w stylu nowoczesnym, a także klasycznym.
Huśtawki ogrodowe z tworzyw sztucznych
To modele dedykowane dla najmłodszych amatorów huśtania się, którzy uwielbiają wypukłe elementy, zabawne grafiki, a także przyciągające uwagę kolory. Choć w większości przypadków tworzywa syntetyczne wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji siedzisk lub tzw. elementów modułowych, to w ofercie popularnych marek możemy z łatwością odnaleźć również projekty huśtawek ogrodowych, które w całości są z nich wykonane.
Niewątpliwą zaletą huśtawek do ogrodu wykonanych z syntetycznych materiałów jest fakt, że do ich czyszczenia wystarczy jedynie zwilżona szmatka z odrobiną wody. Jednakże nie oznacza to, że pozbawione są one wad – niestety nie są one odporne na uszkodzenia, a dodatkowo szybko się nagrzewają.
3. Typ huśtawki ogrodowej
Przymierzając się do zakupu konkretnego modelu huśtawki ogrodowej dla dzieci powinniśmy mieć również świadomość tego, że na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu mebli/akcesoriów ogrodowych. W przypadku projektów dedykowanych najmłodszym możemy mówić o trzech, podstawowych formach huśtawek:
- huśtawkach a’la bocianie gniazdo – czyli okrągłych huśtawkach z ażurowym, plecionym siedziskiem, które w zależności od preferencji przyszłego, małego użytkownika może zostać wyściełane miękką poduszką.
- huśtawkach pojedynczych – to prosta huśtawka, na której konstrukcję składa się stelaż oraz jedno siedzisko, idealnie sprawdzająca się zwłaszcza w przypadku ogrodów o mniejszej powierzchni. W zależności od wybranego modelu może mieć ona budowę otwartą bądź zamkniętą, która szczególnie polecana jest w przypadku młodszych dzieci.
- huśtawkach modułowych – to huśtawki, które stanowią część kompletnego placu zabaw składającego się np. ze zjeżdżalni oraz siatki przeznaczonej do wspinania się, a także innych, dodatkowych elementów.
4. Miejsce, w którym będzie się znajdować
Ostatnim już aspektem, od którego warto uzależnić wybór huśtawki dla dzieci jest to, gdzie planujemy ją umiejscowić. Jeżeli jest to np. model dedykowany maluszkom, które niedawno zaczęły stawiać swoje pierwsze kroki, wówczas warto postawić na ”mobilną” huśtawkę, którą montuje się w futrynie drzwi. Jeżeli natomiast szukamy huśtawki dla starszego dziecka, warto rozważyć zakup projektu ze stelażem wymagającym osadzenia go na wyrównanym i nieco twardszym terenie (zwłaszcza w miejscach styku z konstrukcją).
Szukasz trwałej i wygodnej huśtawki ogrodowej? Zajrzyj do Ogrodowego Salonu oraz Ogrodolandii! To właśnie w naszych sklepach znajdziesz setki propozycji artykułów niezbędnych do stworzenia wprost wymarzonej aranżacji ogrodu, która sprawi, że relaks w wolne dni zapewni równie dużo radości zarówno maluchom, jak i dorosłym. X