Zajęcia sportowe dla malucha – sposób na integrację z rodzicem

Zajęcia sportowe dla malucha to przede wszystkim zajęcia ogólnorozwojowe, które poprzez zabawę uczą świadomości swojego ciała oraz wspierają rozwój małej i dużej motoryki. Obecność rodzica zapewnia bezpieczeństwo maluchowi a wspólna aktywność przyczynia się do wzmacniania więzi.

Jakie korzyści przynoszą wspólne zajęcia maluchów z rodzicami?

Najmłodsze pociechy potrzebują stałej obecności swoich rodziców. Mama i Tata dbają o zaspokojenie wszystkich potrzeb swojego dziecka. Jednak, aby prawidłowo się ono rozwijało, potrzebuje stałej bliskości, miłości i wsparcia ze strony najbliższych. Zajęcia sportowe dla malucha są świetnych sposobem, by wzmocnić więzi z rodzicami. Wspierają rozwój dziecka.

Stymulują i uwrażliwiają wszystkie zmysły – razem i każdy z nich osobno. Mózg rozwija się na skutek nowych doświadczeń sensorycznych, a zapewnia je pobudzanie całego ciała poprzez zabawy sportowe.

Zajęcia zawierają elementy, które mogą być wyzwaniem dla obu stron. To także świetna okazja dla dorosłego, by oddać się swobodnemu baraszkowaniu i otworzyć się na nowe doświadczenia.

Dzieci mają okazję, by nauczyć się samodzielności, ale można to osiągnąć tylko wtedy, gdy rodzic nie będzie je wyręczał. Wspólne obcowanie buduje więź i wprowadza przyjazną atmosferę. Dużo ruchu i śmiechu procentuje ogromnym zrelaksowaniem rodzica i dziecka.

Na czym polegają takie zajęcia?

Z uwagi na to, że trudno utrzymać uwagę dziecka przed dłuższy czas, spotkania muszą być różnorodne ale i elastyczne. Najważniejsza jest w nich zabawa. Muszą one sprawiać radość maluchowi, ale również rodzicowi. Zajęcia aktywizują rodziców i dzieci poprzez zabawy ogólnorozwojowe, opowieści ruchowe, aktywność w rytm muzyki czy spontaniczne ruchy.

Podczas zajęć wykorzystywane są różne rekwizyty (tunele, chusta animacyjna, klocki piankowe, materace, woreczki, piłeczki, itd.). Jest dużo ruchu i aktywności ale także czas na wyciszenie i masaż. Dotyk rąk rodzica wpływa kojąco na dziecko. Wzajemna bliskość przyczynia się do integracji obojga.

Poznane metody i techniki pozwalają rodzicom zainspirować się i korzystać z nich podczas zabaw w domu. Dla wygody, preferowany jest wygodny strój dla dziecka i rodzica, by nie krępował ruchów i dawał swobodę podczas wykonywania zadań oraz obuwie zamienne.

Na co zwrócić uwagę wybierając konkretne zajęcia?

Najważniejsze, by zajęcia adresowane były do grupy wiekowej, w której znajduje się nasza pociecha. Sprawdźmy, jakie kwalifikacje ma osoba je prowadząca. Istotne też będzie to, czy jest to osoba kontaktowa, ciepła i łatwo nawiązująca kontakt z dziećmi.

Nasza pociecha nie może się jej bać. Musi czuć się dobrze w jej obecności. Nie bez znaczenia będzie także miejsce, w którym odbywają się zajęcia. Powinno być schludnie i ciepło a akcesoria używane do zabaw powinny być bezpieczne oraz czyste.

Jeśli nie będzie nam pasowało miejsce, osoba prowadząca czy forma zajęć, warto poszukać gdzie indziej i nie rezygnować, gdyż są one bardzo wartościowe dla naszego dziecka oraz wzajemnych relacji. Takie doświadczenie z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij