Wysypka u dziecka kłopotliwy problem
Dziwne ślady na skórze, mogą wzbudzić niepokój u każdej mamy, zwłaszcza jeśli dziecko cały czas się drapie i jest wyjątkowo niespokojne. Wysypka, bo o niej właśnie mowa, może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, zwłaszcza że nie zawsze rodzice oglądają ciało swojego dziecka i wtedy problem może się rozwijać, przez co stanie się jeszcze bardziej poważny.
Oczywiście charakterystyczną cechą wysypki u dziecka są zawsze krostki, grudki, plamy oraz wiele innych zmian skórnych. Jeśli tego typu zmiany przybierają charakter masowy i pojawiają się na udach, nogach, brzuchu lub na całym ciele, to powinniśmy udać się z dzieckiem bezpośrednio do lekarza pierwszego kontaktu, nie wolno czekać, jeśli to wysypka to należy rozpoznać jej przyczyny i starać się ją zaleczyć.
Rozpoznanie przyczyn wysypki
Oczywiście, jeśli jest to choroba zakaźna, to należy szybko odizolować dziecko, ponieważ osoby dorosłe, również mogą się zarazić, jeśli nie przechodziły wcześniej tego typu chorób. Oczywiście nie w każdym wypadku wysypka na ciele musi być od razu groźna i wymagać oceny specjalisty, jakim jest lekarz, ale lepiej dmuchać na zimne, ponieważ im szybciej zostanie wykryty problem, tym lepiej można będzie poradzić sobie z objawami. Oczywiście ślady na skórze, mogą mieć różne podłoże, ponieważ wysypka może być wywołana infekcją, dzięki czemu, może ona jedynie występować, tylko w określonych miejscach. W takim wypadku należy zastanowić się już u lekarza pediatry, jaka jest skala choroby. Tylko lekarz jest w stanie zaproponować skuteczny system leczenia, ponieważ jest to bardzo ważne. Jeśli leki będą rzeczywiście pomocne, to wysypka zniknie ze skóry dziecka w ciągu kilku dni.
Różyczka
Należy zauważyć, że wiele małych dzieci cierpi na różyczkę. Jest to poważna wirusowa choroba zakaźna, która objawia się pojawiającymi się bladoróżowymi plamkami, które mogą się pojawiać w różnych miejscach, zwłaszcza że bardzo często zaczyna się od uszów, a potem cała choroba przenosi się na tułów, gdzie zaczynają tworzyć się coraz bardziej widoczne plamki, które mogą świadczyć jedynie o rozwoju choroby. Należy pamiętać, że zanim pojawią się widoczne ślady na ciele, dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała, a także można odczuć, że dziecko ma powiększone węzły chłonne. Zmiany tego typu nie powodują swędzenia, dlatego w praktyce nie trzeba wcierać dodatkowych kremów, tylko przyjąć odpowiednią kurację przepisaną przez lekarza. Oczywiście wszystkie objawy choroby, mogą zniknąć samoistnie po kilku dniach, nie zawsze, ale takie sytuacje się zdarzają.
Zwykły trądzik
Oczywiście dziecko może cierpieć na zwyczajny trądzik, który jest powszechny zwłaszcza u niemowląt. Wtedy w dużym stopniu są pobudzone gruczoły łojowe dziecka, co w wielu przypadkach, może przypominać nam objawy choroby zakaźnej, ale jeśli wysypka pojawia się tylko na twarzy i nie ma żadnych dodatkowych objawów, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z niegroźnym trądzikiem. Dla potwierdzenia musimy się udać do dermatologa, ponieważ każda zmiana skórna, może być groźna dla dziecka, nawet jeśli nie wpływa na jego zdrowie. W przypadku trądziku należy stosować wodę i jednorazowy ręcznik, nie wolno wyciskać wyprysków, po czasie znikną one samoistnie. Warto więc mimo wszystko przekonać się, czy dziecko nie cierpi na groźną chorobę zakaźną, dlatego wizyta u lekarza jest obowiązkowa. Tylko lekarz pediatra jest w stanie stwierdzić czy zmiany na skórze, rzeczywiście stanowią zagrożenie dla małego dziecka. Trzeba więc być ostrożnym i podchodzić do takich spraw poważnie.