Najważniejsze elementy do chrztu - szatka i świeca 

Najważniejsze elementy do chrztu – szatka i świeca

Nieodłącznymi elementami chrztu świętego są świeca i szatka – najważniejsze symbole tego sakramentu. Zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców jest to niezwykle istotne wydarzenie. Zazwyczaj ceremonia odbywa się w momencie, gdy dziecko ma już kilka miesięcy. Jednym z priorytetów jest oczywiście wybór rodziców chrzestnych, często są to członkowie najbliższej rodziny, na której oczywiście spoczywają pewne obowiązki.

Symbolika białej szatki do chrztu

Przyjął się zwyczaj, że za wybór i zakup szatki oraz świecy do chrztu odpowiadają rodzice chrzestni dziecka. Nierzadko jest tak, że podpowiadają w tej sprawie rodzice, zwłaszcza w kontekście samej szatki. Szatka do chrztu symbolizuje przemianę duchową dziecka. W momencie, gdy kapłan prosi matkę chrzestną o nałożenie szatki na pierś dziecka następuje rozpoczęcie nowego życia, opartego na wartościach chrześcijańskich. Do pewnego momentu szatki zawsze były białe, obecnie przedmioty te przybierają różne formy i kolory. Dla dziewczynek wybiera się dość często szatkę z różowymi elementami, na przykład delikatną koronką na brzegach. Regularnie stosowane są również praktyki, że na szatce umieszcza się imię/imiona dziecka, datę chrztu – stanowi to wyjątkową pamiątkę na wiele lat. Oczywiście w sklepach nie brakuje standardowych szatek, klasycznie białych, bez jakichkolwiek zdobień. Wiele osób uznaje, że to jednak biel jest symbolem niewinności i czystości małego dziecka, które ma przyjąć chrzest. Ten sakrament porównuje się do I Komunii Świętej, podczas której królują białe stroje. Właśnie do tego momentu powinno się przechowywać szatkę nakładaną podczas chrztu.

Rodzaje szatek do chrztu

Trudno wymienić najbardziej popularne szatki do chrztu, ponieważ ich wybór jest naprawdę ogromny. Można wybrać spośród klasycznych, bawełnianych modeli, w białym kolorze. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na taką, która obszyta jest subtelną koronką lub tasiemką, co zdecydowanie dodaje elegancji. W sklepach stacjonarnych i internetowych znaleźć można również inne propozycje, jak choćby haftowane. Nierzadko wyszywane są na nich fragmenty pieśni, psalmów, czy wierszyków pasujących do sakramentu chrztu. Najbardziej wyjątkowym prezentem i pamiątką są oczywiście szatki personalizowane, a wybór wzorów jest także imponujący. Pomimo faktu, że zakup szatki do chrztu najczęściej leży w gestii matki chrzestnej, to warto naradzić się z mamą dziecka. W ten sposób można uniknąć ewentualnych nieporozumień i niesnasek.

Do czego potrzebna jest świeca podczas chrztu?

Szatka i świeca do chrztu bardzo często występuje na sklepowych półkach w zestawie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rodzice chrzestni nie uzgadniają ze sobą kwestii ich wyboru i nie są one zachowane w tej samej stylistyce. Nie ma w tym nic złego, ponieważ najważniejsza jest symbolika. Podczas ceremonii przyjmowania sakramentu chrztu ojciec chrzestny podpala świecę od Paschału i trzyma ją w ręce do końca mszy świętej. Zapalona świeca jest symbolem drogowskazów prowadzących do Jezusa Chrystusa. Podobnie jak szatkę, również świecę przechowuje się co najmniej do dnia przyjęcia przez dziecko I Komunii Świętej. W tym przypadku też stawia się na klasyczny wygląd produktu lub wykorzystanie nieco innej kolorystyki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij