Meble szkolne, a ich wpływ na zdrowie ucznia
Prawidłowa postawa ciała człowieka kształtuje się od najmłodszych lat. Należy dbać o nią w domu, a zwłaszcza w szkole, gdzie dzieci spędzają długie godziny w tej samej lub bardzo podobnej pozycji. Nie tylko zachowanie ucznia, ale również zły dobór mebli może spowodować powstanie lub pogłębienie wad postawy.
Ministerstwo Edukacji i Nauki od wielu lat wymaga od szkół stosowania norm przyjętych w Polsce, które określają wysokość szkolnych mebli względem wzrostu ucznia. To jeden z elementów profilaktyki, dzięki któremu w prosty sposób możemy zapobiegać długotrwałym skutkom nieprawidłowej postawy.
Aby ułatwić życie uczniom i nauczycielom, każdy komplet szkolnych mebli powinien być oznaczony odpowiednim kolorem (np. kropką na blacie i siedzisku). Dzięki temu w łatwy sposób można dobrać odpowiedni komplet.
Normy MEiN wyglądają następująco:
Wysokość blatu: 40 cm / wysokość siedziska: 21 cm / wzrost ucznia: 80-95 cm / kolor oznaczenia: biały
46 cm / 26 cm / 93-116 cm / pomarańczowy
53 cm / 31 cm / 108-121 cm / fioletowy
59 cm / 35 cm / 119-142 cm / żółty
64 cm / 38 cm / 133-159 cm / czerwony
71 cm / 43 cm / 146-177 cm / zielony
76 cm / 46 cm / 159-188 cm / niebieski
82 cm / 51 cm / 174-207 cm / brązowy
Państwowa Inspekcja Sanitarna przestrzega, że aż dwa miliony dzieci w całej Polsce ma wady postawy, które wynikają z faktu, że uczniowie większość czasu spędzają w pozycji siedzącej w szkole, w domu, przed telewizorem lub przed komputerem.
Ponadto z kontroli wynika, że wielu uczniów siedzi na niewygodnych, szkodliwych dla zdrowia, nieestetycznych krzesłach i przy wadliwie zaprojektowanych ławkach. Najczęstsze zaniedbania szkół to brak oznakowań i usadzanie dzieci na nieprzystosowanych do wzrostu siedziskach oraz blatach, a także brak informowania uczniów o konieczności doboru zalecanego zestawu mebli.
Tego rodzaju zaniedbania prowadzą do powstawania nowych, a także pogłębiania dotychczasowych wad postawy u uczniów. Aby temu zapobiegać, wystarczą dwa kroki. Pierwszy – odpowiednia edukacja. Drugi – odpowiednie meble.
Tekst opracowany przy współpracy z firmą Supellex.