Jak zadbać o zdrowie, higienę małego dziecka?

W przypadku małego dziecka, higiena jest jedną z najważniejszych kwestii. Dbanie o czystość, a także dieta, którą maluchowi oferujemy, muszą być dobrane odpowiednio do jego potrzeb. Jak zatem dbać o zdrowie i higienę małego dziecka? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak dbać o higienę dziecka?

Jeśli masz dziecko w pierwszych miesiącach życia, wiesz z pewnością, że codzienne kąpiele są podstawą. Dziecko należy myć delikatnie, za pomocą specjalnych kosmetyków do pielęgnacji niemowlaka. Istotne jest, żeby podczas kąpieli cały czas trzymać głowę dziecka wysoko, tak aby woda nie dostała się mu do oczu lub nosa. Ważne jest także regularne wietrzenie pokoju oraz, w miarę potrzeby, inhalacje na przykład za pomocą delikatnych olejków aromaterapeutycznych. Dokładniej dowiesz się jak dbać o zdrowie dziecka z poradnika na babychic.pl. Warto także zaznaczyć, że równie ważne są w przypadku zdrowia dziecka spacery oraz, od czasu do czasu, masaże.

Jaka dieta dla małego dziecka?

Przez pierwsze miesiące życia, dziecko karmione jest tylko i wyłącznie mlekiem. Z czasem, do jego diety włącza się różne pełnowartościowe posiłki. Już roczne dziecko może jeść nieprzetworzone warzywa i owoce, a także pieczywo czy chude mięso. Ważne jest, aby produkty te były miękkie i dobrze ugotowane. W diecie małego dziecka nie powinno się także przesadzać z przyprawami czy solą. W tym okresie życia maluch poznaje smaki i zapachy, więc ważne jest, żeby nie mieszać ze sobą wielu smaków naraz.
W tym okresie niezwykle ważne jest dostarczenie organizmowi dziecka wszystkich potrzebnych witamin, w tym kwasów omega-3. Dlatego przynajmniej dwa razy w tygodniu powinno ono spożywać oleje oraz ryby. Taki maluch powinien jeść pięć niewielkich posiłków dziennie w odstępach trzech lub czterech godzin. Warto już w tym czasie przyzwyczaić dziecko do pełnoziarnistego pieczywa. Dobrym pomysłem jest także dawanie dziecku kaszy manny oraz posiłków zawierających dużo nabiału i błonnika.

Jak dbać o higienę psychiczną dziecka?

Oprócz codziennej pielęgnacji i zdrowej diety, ważne jest, aby dziecko od pierwszych dni życia zapewnione miało wszystkie potrzeby emocjonalne. Na początku najważniejszy jest kontakt dziecka z opiekunem. Daje to maleństwu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Ważne jest także, aby reagować na wszystkie potrzeby i komunikaty dziecka.
Z biegiem czasu i rozwojem dziecka potrzeby zmieniają się; pojawia się wyodrębnianie i niezbędność zaakcentowania własnej przestrzeni. Istotne jest także, aby dać małemu dziecku możliwość eksploracji otoczenia i nauczenia się świata za pomocą zmysłów.
Na pewno dziecko nie powinno być narażone na stresy i częste zmiany. Wszelkie negatywne emocje, które odczuwa matka lub inny opiekun, wpływają bardzo często na psychikę dziecka, dlatego też ważne jest, aby zadbać również o swoje emocje, dobre samopoczucie i wypoczynek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij