Jak radzić sobie ze stresem? Czyli, gdy zbliża się egzamin na koniec szkoły

Każdy egzamin wiąże się ze stresem, choć oczywiście ten w odpowiednich ilościach może mobilizować. Jednak zbyt duża ilość niestety bardzo negatywnie wpływa na pracę całego organizmu. Powoduje pocenie się, ale i mogą trząść się nam ręce, nie wspominając już, że zwyczajnie występuje problem ze skupieniem. Skoro my dorośli tak reagujemy, to co dopiero dzieci czy młodzież. Zatem czas najwyższy pomyśleć o tym, jak radzić sobie ze stresem.

Stres pod kontrolą

Niezależnie czy wasze dziecko czeka egzamin z języka polskiego na koniec szkoły podstawowej czy też ten z matematyki, trzeba liczyć się z tym, że ta sytuacja będzie je bardzo stresować. Dlatego już teraz warto pomyśleć o sposobach radzenia sobie ze stresem. Skoro my dorośli nieraz naprawdę się stresujemy, to zapewne dzieci mogą odczuwać stres jeszcze bardziej intensywnie. Oczywiście to też w dużej mierze zależy od samej jednostki. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde dziecko pokazuje zdenerwowanie, niektóre emocje ukrywają, jednak każde z nich na myśl o egzaminie będzie się stresować. W końcu to pierwszy tak ważny egzamin. Na samym początku należy ze swoją pociechą porozmawiać, ale rozmowę powinni odbyć też nauczyciele. Wasze dziecko musi wiedzieć, że zawsze może na Was liczyć, a to jaki osiągnie wynik z egzaminu tego nie zmieni. Dzieci mogą naprawdę bardzo mocno bać się, że zły wynik wpłynie na ich dalszą edukację. O ile my pewne emocje, czy nawet porażki, potrafimy w miarę szybko przepracować bądź w końcu zrozumiemy, że nie warto się zamartwiać, natura dzieci jest zdecydowanie inna. One nawet małe niepowodzenie traktują jak przysłowiowy koniec świata. Zatem trzeba im uświadomić, że w życiu zdarzają się różne sytuacje i nie zawsze odnosi się sukces, ale zawsze należy się starać i w pełni angażować. Na swoje oceny pracują cały rok i nawet jeżeli powinie się noga na teście, to nie oznacza, że ponieśli sromotną porażkę.

Nigdy nie podawaj tabletek na uspokojenie

W telewizji można zobaczyć wiele reklam tabletek na uspokojenie, które koją nerwy, ale i wpływają na samopoczucie. Ale musicie pamiętać, że nie ma panaceum na wszelkie dolegliwości. Zatem, jeżeli wasze dziecko naprawdę mocno się stresuje przed egzaminem to absolutnie nie możecie podać mu jakiegokolwiek środka, gdyż powodują one senność. Zresztą żadnych środków absolutnie nie można podawać dziecku bez konsultacji z lekarzem. Zdecydowanie lepiej zaparzyć mu miętowej herbaty, która ma pozytywny wpływ na pracę całego organizmu i jednocześnie sprawdzi się nawet w dolegliwościach trawiennych.

Pełnowartościowe śniadanie jest ważne

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Zatem można się domyślić, że wiele dzieci właśnie powtarza materiał czy stara się nadrobić zaległości. Pamiętajcie, że odpowiednia dieta ma także wpływ na samopoczucie psychiczne i umysł. Zakładamy, że samodzielnie gotujecie pełnowartościowe posiłki i nie dajecie dzieciom jedzenia śmieciowego, ale pamiętajcie, też aby zadbać o zdrowe przekąski, które wpływają na pamięć i koncentrację. Warto podawać choćby migdały i orzechy, mogą być nawet w gorzkiej czekoladzie. Pamiętajcie, że przed egzaminem dziecko powinno zjeść śniadanie, oczywiście pełnowartościowe, ale jednocześnie nie może się przejeść. Dodatkowo spakujcie mu butelkę wody mineralnej, wszak nawadnianie jest bardzo ważne.

Regularność kluczem do sukcesu

Należy dzieci uczyć systematyczności. Jednocześnie przed samym egzaminem warto wybrać się całą rodziną na krótką wycieczkę, dzięki temu dziecko będzie mogło odstresować się i nie myśleć o egzaminach. Dodatkowo, pamiętajcie jeszcze o tym, jak duże znaczenie ma wysypianie się dla pracy całego organizmu. Warto jeszcze puszczać dzieciom relaksującą muzykę, która rzeczywiście koi nerwy, podobnie jak aktywności fizyczne. Zatem może warto wybrać się jeszcze na wycieczkę rowerową.

Stres może mobilizować i demobilizować. Dlatego tak ważna jest kontrola. Oczywiście nie można usunąć z życia tego uczucia, ale warto sobie z nim radzić. Dotyczy to także dzieci, które szczególnie negatywnie znoszą stres, ale najważniejsze jest uczenie jego kontroli, wszak czynników stresogennych nie można się pozbyć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij