Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa

Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa?

Życie piszę różne scenariusze. Zdarzają się również sytuacje, w których zachodzi konieczność potwierdzenia pochodzenia dziecka. W tym zakresie sąd daje taką możliwość. Tego typu sprawy nie należą do najłatwiejszych. To doświadczenie ciężkie dla obydwu stron postępowania. Aby mogło się ono rozpocząć, potrzebny jest stosowny pozew o ustalenie ojcostwa, o którym powiemy w poniższym artykule.

Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa?

Z żądaniem ustalenia ojcostwa można wystąpić w każdym momencie życia dziecka. Może go żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec. Za ojca uznaje się mężczyznę, który obcował z matką dziecka nie dawniej niż trzechsetnym i nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem dziecka. Kierowany do sądu pozew o ustalenie ojcostwa może za ciebie sporządzić prawnik (adowkatrodzinny.wroclaw.pl), ponieważ jakość takiego pisma ma ogromne znaczenie w oczach sądu. W pozwie należy bowiem oznaczyć odpowiedni sąd, dane stron postępowania oraz miejsce ich zamieszkania. Następnym krokiem jest sformułowanie wniosku, że pozwany jest ojcem dziecka. Sąd nie rozpatrzy wniosku bez takowej treści w pozwie. 

Oprócz ustalenia ojcostwa mogą znaleźć się inne kwestie jak:

  • zasądzenie alimentów na rzecz dziecka,
  • pokrycie wydatków poniesionych przez matkę dziecka w związku z ciążą, porodem oraz
  • kosztów związanych z utrzymaniem matki w okresie połogu,
  • pokrycie wydatków na rzecz dziecka poniesionych przez matkę,
  • nadanie wyrokowi w części zasądzającej alimenty rygoru natychmiastowej wypłacalności,
  • nadanie dziecku nazwiska ojca,
  • orzeczenie o tym, że pozwanemu nie będą przysługiwały prawa rodzicielskie,
  • zasądzenie od pozwanego pokrycia kosztów procesu,
  • zabezpieczenie powództwa.

Co musi zawierać pozew o ustalenie ojcostwa?

W pozwie należy wskazać okoliczności oraz przedstawić dowody uzasadniające poparcie formułowanych wniosków. Każde żądanie określone w pozwie musi zostać oparte konkretnymi i określonymi dowodami w postaci dokumentów, zeznań świadków, badań lekarskich itp. Pozew trzeba własnoręcznie podpisać i dołączyć wszystkie załączniki. Formalności zatem jest sporo do spełnienia, dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika, aby był w nich porządek, co będzie z dużą korzyścią dla całej sprawy.

Jakie koszty sprawy o ustalenie ojcostwa?

Każda matka dochodząca sądowego ustalenia ojcostwa dla swojego dziecka jest zwolniona od kosztów sądowych i może zgłosić wniosek o ustanowienie adwokata. Uprawnienie przysługuje tylko wtedy kiedy równocześnie z ustaleniem ojcostwa dochodzi się również innych roszczeń jak np. alimentów.

Należy pamiętać, że sąd może uznać powództwo za bezzasadne, jeśli nie wskaże się, nawet w najmniejszym stopniu, dowodu, że pozwana osoba jest ojcem dziecka. Wtedy może obciążyć kosztami sądowymi stronę pozywającą.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij