Czy mózg dziecka można uszkodzić
Jak się okazuje, dzieci są o wiele słabsze fizyczne, ale ma to związek z samym rozwojem. Oczywiście jest to jedynie stan przejściowy, ponieważ z czasem mózg, jak i inne organy zaczynają się rozwijać, dzięki czemu dziecku uzyskuje od razu lepszy wygląd. W wielu rodzinach występuje jednak inny problem, ponieważ wiele małych dzieci, doświadcza wśród własnego otoczenia, wiele różnych, a wręcz niepokojących rzeczy. Czasem dorośli nie zdają sobie nawet z tego sprawy, zwłaszcza że krzywdzone dziecko, rzadko kiedy mówi o tym w pełni otwarcie.
Maluchy zazwyczaj bywają bardzo skryte i nie chcą, by rówieśnicy dowiedzieli się, że żyją w takich, a nie innych warunkach. Współczesna patologia jest w stanie naprawdę zmienić nasz sposób myślenia, zwłaszcza że coraz częściej zaczynamy dostrzegać zmiany u dziecka, które mogą być spowodowane przemocą fizyczną, a nawet w skrajnych przypadkach, może to być także przemoc seksualna. Niezależnie od okoliczności, taka trauma, może wpłynąć na rozwój dziecka, a także jego zdolności myślenia.
Mózg się rozwija
Należy mieć na uwadze, że mózg to jednostka centralna każdego organizmu. Każde zmiany w zachowaniu dziecka, są rejestrowane przez mózg, przez co zaczynają pojawiać się lęki, oraz wiele innych problemów, które wcześniej nie występowały. To wszystko wiąże się właśnie z pracą mózgu, który rozwija się nieprzerwanie, przez cały okres życia człowieka. Jeśli układ nerwowy u małego dziecka przestaje prawidłowo funkcjonować, to zachodzące zmiany nie znikają, tylko pozostają przez długie lata. Dziecko przezywające traumę, rzadko kiedy wraca do pełnej normalności, zmiany zazwyczaj są stałe i dlatego układ nerwowy dziecka nie ulega naprawie. Oczywiście trzeba wspomnieć, że im starsi jesteśmy, tym nabieramy więcej cech, które pozwalają nam lepiej zwalczać stres oraz radzić sobie z wielu sytuacjach, ale u dzieci to nie wygląda tak dobrze, zwłaszcza że małoletnia osoba, bardzo często ma dobrą pamięć, przez co ciężko jest wymazać pewne obrazy z życia, a jeśli są to negatywne doświadczenia, to uczucie traumy, jest równie silne. Należy mieć świadomość, że mimo wszystko rozwój układu nerwowego, odbywa się samoistnie i nie wolno tego rozwoju w żaden sposób zaburzyć, zwłaszcza jeśli zależy nam na naszym dziecku.
Co ważne dla rozwoju psychiki?
Na pewno wiele osób jest świadomych tego, że dla dziecka najważniejsze są przede wszystkim pierwsze trzy lata jego życia. To właśnie one mogą najbardziej wpłynąć, na całe późniejsze życie takiego człowieka. To właśnie dlatego rozwój dziecka jest tak istotny i nie można go w żaden sposób zaniechać, ponieważ będzie to miało duże konsekwencje w przyszłości. Emocje u dziecka, pozwalają mu w ten sposób wyrażać różne stany emocjonalne. To bardzo ważne, ponieważ mamy świadomość, kiedy dziecko czuje się rozczarowane, smutne czy zdenerwowane.
Odpowiedzialność rodzica
Rodzic w ten sposób jest w stanie o wiele szybciej reagować, na niekorzystne zmiany. Jeśli dziecko pozostaje obojętne emocjonalnie, to potem jego rozwój jest zaburzony w znaczącym stopniu. W dorosłym życiu taka osoba może być pozbawiona empatii czy współczucia, względem drugiego człowieka. Dlatego pomimo wszystko jest to bardzo niebezpieczny stan, na który nie można sobie pozwolić. Dziecko musi rozwijać się prawidłowo, dlatego należy otoczyć je miłością i zaangażowaniem. Na pewno takie podejście przełoży się na lepszy rozwój osobowości młodego człowieka. Trzeba zawsze wiedzieć, kiedy dziecko potrzebuje pomocy, ponieważ taka pomoc jest w wielu sytuacjach bardzo niezbędna i potrzebna dla malucha.
powiedziałabym że psychika jest nawet najważniejsza