CZEGO MOŻNA OCZEKIWAĆ OD NIANI? PODSTAWOWE OBOWIĄZKI OPIEKUNKI

Czego można oczekiwać od niani? Podstawowe obowiązki opiekunki

Niania postrzegana jest często jako osoba, która ma zadbać o bezpieczeństwo dziecka, gdy rodzice są w pracy. Tymczasem obowiązki niani są nieco szersze. Możemy i powinniśmy wymagać od niej znaczącego wkładu w rozwój naszej pociechy.

Obowiązki niani najlepiej ustalić już podczas wstępnej rozmowy z nią. Warto jasno określić swoje oczekiwania i dopytać, czy niania odnajdzie się w roli, jaką jej przeznaczamy. Sporo zależy od wieku dziecka, im starsze, tym więcej różnorodnych obowiązków czeka nianię. Profesjonalna niania nie będzie zaskoczona oczekiwaniami rodziców. Bardziej prawdopodobne jest, że doda kilka własnych pomysłów, o których rodzice nie pomyśleli.

Zabawy kreatywne

Samo słowo kreatywny jest w dzisiejszych czasach nieco nadużywane, nie zawsze zgodnie z jego znaczeniem. W przypadku dziecka zabawy kreatywne to przede wszystkim zabawy plastyczne, ale także wszystkie te, które wspierają naturalny rozwój i wyobraźnię dziecka. Dzieci mają dużo ciekawych pomysłów, rola niani polega głównie na ocenie stopnia ich bezpieczeństwa i… nieprzeszkadzaniu! Jeśli dziecko chce sprawdzić efekt zmieszania mąki z szamponem, to dlaczego nie? Wystarczy dopilnować, by nie próbowało jeść takiej mikstury.

Same zabawy plastyczne mają na celu wytrenowanie małej rączki, przyzwyczajenie do pisania (ważne, by wytrenować prawidłowe trzymanie kredki), naukę posługiwania się pędzlem, nożyczkami, zaznajomienie z plasteliną, modeliną i innymi materiałami plastycznymi. Dzięki takim zabawom maluch dobrze poradzi sobie w przedszkolu, a później w szkole.

Nauka podstawowych umiejętności

Największym grzechem dorosłych jest brak cierpliwości. Jak mantrę powtarzamy dzieciom: „Daj, ja to zrobię, będzie szybciej”. A to niestety nie służy nauce samodzielności u kilkulatków. Rodziców można czasem rozgrzeszyć. Zaganiani między domem a pracą nie zawsze mają dość czasu, by poczekać, aż dziecko poradzi sobie samo. Inaczej jest z nianią. Ona jest skupiona tylko na dziecku i dlatego naukę podstawowych umiejętności można spokojnie dodać do listy jej obowiązków. Mowa tu o pozornie błahych sprawach: wiązanie butów, samodzielne zakładanie bluzki czy rajstop, samodzielne jedzenie, korzystanie z toalety. Nauka tych wydawałoby się oczywistych rzeczy, potrafi zająć mnóstwo czasu. Samo wiązanie butów może trwać nawet kwadrans, jeśli robi to dziecko! Mimo to niania nie powinna wyręczać malucha, im szybciej opanuje kolejne umiejętności, tym lepiej.

Aktywność fizyczna i spacery

Dziecko potrzebuje nie tylko jedzenia, snu i dobrej zabawy w domu. Spacery na świeżym powietrzu to okazja do poznawania świata, nauka nazw roślin, ptaków, a także okazja do poznania innych dzieci, choćby na placu zabaw. Opiekunka do dziecka we Wrocławiu nie będzie miała problemu ze znalezieniem miejsca, w którym jej podopieczny nawiąże swoje pierwsze dziecięce przyjaźnie. Sam spacer jest istotny z punktu widzenia zdrowia. Już dawno udowodniono, że dzieci, które mniej przebywają na świeżym powietrzu, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, więcej chorują. Jeśli rodzice nie mają nic przeciwko, na spacer z dzieckiem można wyjść nawet wtedy, gdy pada deszcz. Nie ma kilkulatka, który nie lubiłby brodzić w kałużach.

Smaczne i zdrowe posiłki

To, czy niania będzie gotować, czy karmić dziecko przygotowanymi przez rodziców daniami, zależy od indywidualnych ustaleń. Częstym kryterium jest tu wiek dziecka. Przy niemowlaku łatwo wygospodarować czas na gotowanie, kilkulatek nie śpi w dzień i niekoniecznie zajmie się sam sobą, gdy niania będzie w kuchni. Niezależnie od tego, kto przygotuje posiłek, obowiązkiem niani jest podanie go o konkretnej porze. Dziecko, które je posiłki o stałych godzinach łatwiej odnajduje się w planie dnia. Ma też mniej problemów z zasypianiem.

Więcej o obowiązkach niani można przeczytać na www.niania.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij