Czy dziecko musi mieć własny pokój? Rozważania na temat korzyści z posiadania osobnej przestrzeni dla dziecka

W pierwszych miesiącach życia dziecka wskazane jest, by mieszkało i spało w jednym pokoju z rodzicami. Dzięki temu mogą lepiej zająć się niemowlakiem, a także uchronić go przed SIDS. Co jednak potem? Kiedy dziecko powinno zamieszkać samo? A może jednak lepszym rozwiązaniem jest współdzielenie pokoju z rodzeństwem?

Pokój dziecka – synonim autonomii i komfortu

Po ok. pierwszych 12 lub 18 miesiącach życia, dziecko można ulokować w jego pokoju. Wtedy nie jest już konieczne to, by mieszkało razem z opiekunami. Dlaczego posiadanie przez dziecko własnej przestrzeni jest tak ważne? To naturalna kolej rzeczy. Młody człowiek wraz z upływem czasu odkrywa swoją niezależność, stawia granice, buntuje się i zgłębia tajniki samodzielności.

Dziecko musi mieć przestrzeń do dojrzewania, miejsce, w którym będzie mogło czuć się bezpiecznie i komfortowo. Pokój to jego oaza, w której odkrywa blaski i cienie kolejnych etapów życia człowieka. Pojawia się jednak pytanie – czy dzieci powinny współdzielić pokój? Jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie?

Współdzielenie pokoju przez dzieci – tak czy nie?

Czy rodzeństwo powinno współdzielić przestrzeń? Mieć te same meble do pokoju dziecięcego i spędzać razem większość czasu w jednym pomieszczeniu? Opinie na ten temat są podzielone. Dla części rodzin takie rozwiązanie jest oczywiste i wręcz naturalne. Często determinowane jest po prostu warunkami mieszkaniowymi. Duża liczba rodziców nie jest w stanie zapewnić każdej pociesze osobnego pokoju.

Wiele mówi się o tym, że wspólne mieszkanie z rodzeństwem uczy dzieci współodpowiedzialności, wspólnego spędzania czasu, a także prowadzi do szybszego dojrzewania i uczenia się umiejętności społecznych. Widoczne jest to szczególnie wtedy, gdy jedno z dzieci jest kilka lat młodsze od drugiego. Jak się okazuje, takiego zdania na temat nie mają wszyscy…

Osobny pokój dla każdego dziecka? Kiedy takie rozwiązanie jest najlepsze?

Choć w teorii współdzielenie pokoju przez rodzeństwo wygląda świetnie, w praktyce nie zawsze się takie okazuje. Kiedy pomiędzy dziećmi występuje duża dysproporcja wieku lub po prostu ich charaktery są bardzo niezgodne, wówczas wspólne mieszkanie całkowicie się wyklucza. W takim przypadku dzieci będą pałały do siebie coraz większą niechęcią, co przełoży się na kłótnie i przepychanki. Taka sytuacja niekorzystnie odbije się nie tylko na relacjach pomiędzy dziećmi, lecz także wpłynie negatywnie na stosunki wszystkich domowników.

Wspólny pokój dla dzieci: tak czy nie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Rodzice najlepiej znają swoje pociechy, ich potrzeby, wymagania i charaktery. Wybór osobnych pokojów czy współdzielenia jednej przestrzeni zależy więc od sytuacji konkretnej rodziny.

Jeśli jednak dzieci nie mogą się dogadać, a w mieszkaniu nie ma możliwości wydzielenia kolejnego pokoju, warto zainwestować w „sprytne” meble do pokoju dziecięcego. Mowa tutaj np. o łóżkach piętrowych z wbudowanym biurkiem i szafą. Ustawienie dwóch takich bloków pozwoli dzieciakom poczuć niezależność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij