Co zrobić gdy dziecko kradnie pieniądze

Rodzice bardzo często, chcą dla dziecka jak najlepiej. Czasem jednak spełniając każdą zachciankę dziecka, popełniamy ogromny błąd, ponieważ rozpieszczanie malucha, może przynieść w przyszłości poważne problemy wychowawcze. Dziecko rośnie i przyzwyczajone do takiego stanu rzeczy chce jeszcze więcej, a wtedy rodzice zaczynają ograniczać wiele rzeczy, ale jest już za późno. Dziecko przyzwyczajone do takiego stanu rzeczy, nie jest w stanie zrozumieć, że rodzice nie mają pieniędzy i w skrajnych sytuacjach, maluch jest zdolny posunąć się nawet do kradzieży, byle tylko zaspokoić swoje potrzeby. Wtedy gdy w końcu złapiemy dziecko na gorącym uczynku, czujemy się winni takiej sytuacji.

Niestety złe wychowywanie dziecka sprawia, że maluch łapie bardzo złe nawyki, które z czasem, mogą przerodzić się w coś o wiele gorszego. Jeśli dziecko zaczyna nam podbierać drobne z portfela, to na pewno nie jesteśmy w stanie tego nawet zauważyć, ale z czasem kwoty są coraz większe, aż dochodzi do sytuacji, gdzie znikają poważne pieniądze. Dopiero wtedy najczęściej orientujemy się, co dokładnie się stało i staramy się poszukać rozwiązania takiego problemu. Nie należy udawać, że problemu nie ma, ponieważ to już bardzo poważne sprawy, których nie wolno nam zignorować, ponieważ nasze dziecko już zawsze będzie chodzić na skróty, co skończy się poważnymi problemami z prawem.

Temat tabu

Kradzież pieniędzy przez dziecko to z pewnością trudny temat dla każdego rodzica. Świadczy to bowiem o złym wychowaniu, ze strony rodziców lub niedostatecznym staraniu, aby wpoić dziecku właściwe nawyki. Bardzo często obwiniając się o taką sytuację, rodzice nie chcą robić awantury, ponieważ wtedy wyszłoby na jaw, że nie radzą sobie z własnym dzieckiem. Kradzież to bardzo wstydliwy temat i ludzie bardzo często słysząc, że dziecko kradnie, z góry określają całą rodzinę, to właśnie dlatego tego typu sprawy pomija się, aby nie wzbudzać niepotrzebnych emocji, co jest kolejnym błędem, ponieważ dziecko widząc ignorancję rodzica rozumie, że rodzicowi taki stan rzeczy nie przeszkadza. Tutaj wyraźnie trzeba umieć rozróżnić dobro od zła, a kradzież jest zawsze złem, niezależnie od okoliczności.

Dlaczego dzieci kradną pieniądze

W niektórych wypadkach, nie chodzi tylko i wyłącznie o kupowanie sobie zabawek czy też innych rzeczy. Czasem dziecko kradnie pieniądze tylko po to, aby zwrócić na siebie większą uwagę po to, aby rodzic dostrzegł je bardziej. Jest to konkretny sygnał ze strony dziecka, nawet jeśli przejawia się przez tak porywcze zachowanie. To znaczy, że coś nie tak dzieje się w ten rodzinie, skoro dziecko stara się zwrócić w tak kontrowersyjny sposób, uwagę własnego rodzica. Na pewno w takiej sytuacji potrzebna jest szczera rozmowa z dzieckiem, dzięki czemu jesteśmy w stanie zrozumieć, czego tak naprawdę potrzebuje nasze dziecko.

Szczera rozmowa

W takich chwilach, potrafimy zrobić szczery rachunek sumienia i na szczęście w wielu przypadkach, problem już nie wraca. Rozmowa zawsze jest ważna, zwłaszcza gdy łapiemy dziecko na kradzieży, zamiast krzyczeć i używać przemocy fizycznej, lepiej jest z dzieckiem wszystko wyjaśnić. Na pewno zawsze istnieje powód, dlaczego dziecko dopuszcza się takich czynów. Starajmy się więc zrozumieć nasze dziecko, ale nie możemy w żaden sposób zachęcać naszego malca, do takich zachowań. Dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana, ale jednocześnie musimy zrozumieć dziecko. Warto więc od maleńkości uczyć malucha, że nie wolno kraść pieniędzy, ponieważ wtedy dobre nawyki są w stanie w odpowiedni sposób zaprocentować.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij