Zdrowa dieta dziecka - o czym pamiętać

Zdrowa dieta dziecka – o czym pamiętać?

Zbilansowana i wartościowa dieta to zdrowy rozwój dziecka. Menu należy dopasowywać do wieku pociechy i do zapotrzebowania na konkretne witaminy i minerały. Dieta dziecka nie tylko powinna być zdrowa, musi być różnorodna, by maluch mógł poznać nowe smaki i przekonał się sam, co smakuje mu najlepiej. O czym należy pamiętać przy planowaniu zdrowej diety dla dziecka?

Zdrowa dieta dziecka – jak zaplanować?

Dieta dziecka powinna być przemyślana już od samego początku. Najwięcej dylematów pojawia się podczas karmienia niemowląt. Wiele przydatnych informacji na temat żywienia znajdziemy w internecie, zdrową dietę dziecka opisuje best4kids.pl oraz wiele innych stron parentingowych. Dostępne są także książki o dietach dla dzieci, pomocni są specjaliści, np. pediatrzy lub dietetycy. Zdarza się, że maluch może mieć nietolerancję pokarmową, wówczas niektórych składników trzeba unikać i uważniej przyglądać się diecie. Ponadto żywienie powinno być uzależnione od wieku i zapotrzebowania dziecka na określone produkty.

Dieta niemowlaka – o czym pamiętać?

Najbardziej stresująca dla wielu rodziców jest dieta niemowlaka. Kiedy maluch skończy 5 lub 6 miesięcy, wówczas należy rozpocząć rozszerzanie menu. Na wstępie wybierane są warzywa. Zaleca się, by najpierw podać dziecku ziemniaki, potem powinna dołączyć do nich marchewka oraz owoce. Kolejny krok to mięso. Może być ono zmiksowane, maluchy mogą poznać też smak jajek, to dobry czas na wprowadzenie kaszek do codziennego menu. W 7. miesiącu dziecko może spróbować, jak smakują ryby, jednak zaleca się, by podawać je w małych ilościach, niektóre mogą uczulać. Później można włączyć do jadłospisu nabiał. Warto jednak zwrócić uwagę na skład produktów mlecznych. Lepiej, by nie były one dodatkowo dosładzane. 

W 9. miesiącu życia dziecka odchodzi się już od blendowania większości produktów. To dobry czas na naukę żucia. Na początku trzeba jednak składniki posiekać lub rozdrobnić widelcem. Miesiąc później maluchowi można już przedstawiać nowe smaki. Nie ma co się zniechęcać, jeśli jakieś nie będą mu pasowały. Warto jednak urozmaicać codzienne menu malucha. Kiedy dziecko kończy rok, uczy się już jak jeść jedynie przy pomocy rodziców. Większa jest też różnorodność, jeżeli chodzi o posiłki. Najważniejsze, by były wartościowe i lekkostrawne. 

Dieta ucznia i nastolatka – jak powinna wyglądać?

Dzieci w wieku szkolnym i starsza młodzież intensywnie rozwijają się i rosną. Mają więc zwiększone zapotrzebowanie na określone składniki, które zapewnią im zdrowie, energię, ale i ułatwią wzmożoną koncentrację. Dieta dziecka w tym wieku musi być zróżnicowana. Monotonia nie zagwarantuje dostępu do wielu witamin i minerałów. Dzieci powinny zjadać 5 posiłków dziennie. Wśród nich powinny znaleźć się owoce, warzywa, produkty zbożowe, mięso i nabiał. Są też zalecenia co do tego, z jakich produktów lepiej zrezygnować ze względu na zdrowie dziecka. Wymienia się tu głównie słodkie przekąski, które są tak uwielbiane oraz kolorowe napoje. Lepiej przekonać dziecko do zdrowszych zamienników, a zamiast gazowanych, słodkich napojów dawać wodę. Aby jednak pociecha chętnie chciała zdrowo się odżywiać, należy zadbać o to od najmłodszych lat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij