Skąd brać pomysły, inspiracje na imiona dla dzieci?
Zosia, Julia, a może Asia? Tomek, Łukasz czy Antoni? Jak wybrać imię dla dziecka i przy okazji nie zwariować? Mamy inspiracje dla niezdecydowanych rodziców.
Księgi oraz rankingi imion
Podstawowym źródłem pomysłów powinna być księga imion, która może być podzielona na imiona żeńskie i męskie lub według alfabetu. Oprócz tego, że możesz zobaczyć, jakie opcja masz do wyboru (a tych jest wiele, co może przytłaczać), od razu sprawdzisz, skąd pochodzi dane imię oraz jakie jest jego znaczenie. To może być dobrym tropem, zwłaszcza w sytuacji, gdy dziecko narodziło się w wyjątkowych okolicznościach i chcesz to uczcić.
Jak wspominaliśmy, księgi imion, choć pomocne, mogą być też przytłaczające. Wtedy można skorzystać z różnych rankingów. Publikowane są one według określonych kryteriów (np. imiona nawiązujące do kwiatów) bądź popularności. Najładniejsze imiona dla dziewczynek znajdziesz również na cafe-mama.pl/top-10-najladniejszych-imion-dla-dziewczynek, gdzie jest aż 10 propozycji, wraz z podaniem znaczenia. Nam się podoba każde z nich, a tobie?
Imiona po członkach rodziny
Czasami nie trzeba szukać daleko, wystarczy wybrać imię po członku rodziny, który był dla ciebie bliski. To zresztą często wybierane rozwiązanie przez wiele rodzin – imię po ukochanym, zmarłym dziadku, czy cioci, z którym łączyła cię szczególna więź. Po trosze taki wybór to kwestia sentymentu, a po trosze chęć uczczenia konkretnej osoby.
Tutaj jedynie ostrzegamy, aby uważać z imionami staropolskimi, które obecnie nie są już stosowane. Chodzi o to, aby nie utrudniać życia dziecku w przyszłości…
Imiona inspirowane literaturą
Inspiracji można szukać także w literaturze, ulubionych książkach. Są imiona, które nierozerwalnie wiążą się z daną postacią, a takie odwołanie może mieć ciekawy charakter. Oczywiście nie chodzi o to, aby córkę od razu nazywać Telimeną czy Biancą, a chłopca Kordianem, lecz o nieco bardziej popularne propozycje.
Jednym z takich literackich imiona jest Izabela, rozpowszechniona przez Lalkę Prusa. Zapomnianym, a ponadczasowym imieniem dla chłopca jest natomiast Nikodem. Jeszcze jeden, ciekawy pomysł na imię dla dziewczynki to Jagna, która często pojawia się w różnych powieściach.
Jakich imiona dla dziecka nie wybierać?
Na koniec jeszcze kilka wskazówek, którymi warto się kierować, aby nie wybrać źle. W pierwszej kolejności sprawdź, czy imię dobrze komponuje się z nazwiskiem. Przyznaj szczerze, czy połączenie Delfina Balon nie brzmi karykaturalnie? Problematyczne są też nazwiska, które kojarzą się z… imionami. I zamiast Tomasza Tomczyńskiego, wybierz prędzej Jacka czy Pawła.
Uważaj na imiona trudne do wymówienia bądź zapisania. W Polsce popularne stało się nadawanie dzieciom zagranicznych imion, zwłaszcza anglojęzycznych, ale wydaje się nam, że Jessica czy Brian o wiele lepiej brzmią w Ameryce, niż na polskim podwórku.
Czasami rodzice mają też zbytnią tendencję do oryginalności, nie chcą kolejnej Ani czy Piotrka. Zastanów się jednak, czy Balbina lub Sambor będą pasować do energicznego kilkulatka w przedszkolu…