Okulista dla dzieci – jakie badania wykonuje i jak się przygotować?
Badanie wzroku u dzieci to niezwykle ważny element profilaktyki zdrowotnej najmłodszych. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje bowiem szansę na skuteczne leczenie czy korektę wady wzroku. Czym dokładnie zajmuje się okulista dla dzieci i kiedy warto zapisać pociechę na pierwszą wizytę? O tym w niniejszym artykule.
Okulista dla dzieci: badanie wzroku noworodka i niemowlaka
Do pierwszego zetknięcia malucha z okulistą dla dzieci dochodzi już w szpitalu, tuż po narodzinach. Wzrok dziecka w pierwszych tygodniach jest na tyle słaby, że nie wodzi ono oczami za poruszanymi przedmiotami, ani nie skupia wzroku na konkretnych przedmiotach. Z tego powodu w rozpoznaniu wad mogą pomóc badania przesiewowe. Lekarz neonatolog sprawdza również reakcję źrenic na światło oraz ocenia wygląd oczu.
U wcześniaków, a także dzieci, które przeszły żółtaczkę fizjologiczną, badanie przesiewowe powtarza się w 4, 8 oraz 12 miesiącu życia. Jeżeli okulista dla dzieci nie stwierdził nieprawidłowości, badanie powinno się powtórzyć po 12 miesiącach.
Warto nadmienić, że wcześniaki są narażone na retinopatię, czyli uszkodzenie niedojrzałych, rozwijających się naczyń krwionośnych. Jest ona główną przyczyną ślepoty u dzieci w Polsce, dlatego to tak ważne, aby wykonać dokładnie badanie przesiewowe u dzieci urodzonych przedwcześnie.
U najmłodszych można wykonać również badanie refrakcji. Badanie to pozwala ustalić zaawansowanie wady wzroku, a także ocenić rozstawienie źrenic i osie cylindryczne pomiędzy oczami.
Okulista dla dzieci szkolnych i przedszkolaków – jak przebiega wizyta?
Dzieci, które rozpoczęły już etap edukacji, powinny mieć kontrolowany wzrok raz do roku. Warto podkreślić, że problemy z prawidłowym widzeniem mogą prowadzić do dysortografii, dysleksji czy powodować inne problemy z nauką szkolną. Maluchy, które mają stwierdzoną wadę wzroku (na przykład nadwzroczność lub krótkowzroczność) w większości przypadków, powinny pojawiać się u okulisty dla dzieci co 6 miesięcy.
Zapisz pociechę do doświadczonego okulisty dla dzieci
Każdy troskliwy rodzic wie, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna u najmłodszych. Powinna być ona oparta na 4 filarach, takich jak: właściwe odżywianie, aktywność fizyczna, budowanie relacji i poczucia bezpieczeństwa, a także wykonywanie badań profilaktycznych. Kompleksowa diagnostyka powinna obejmować regularne wizyty u okulisty dla dzieci.
We Wrocławskim Centrum Okulistycznym możesz liczyć na fachową opiekę oraz badania na najnowocześniejszej aparaturze medycznej. Poznaj szczegóły i już dziś zarejestruj się na pierwszą konsultację za pomocą formularza na stronie wco.com.pl.