Jak radzić sobie z agresją u dziecka?
W momencie, gdy kobieta rodzi pierwsze dziecko, budzą się w niej same pozytywne instynkty macierzyńskie. Dziecko z czasem dorasta i jego rozwój może być zachwiany. Jeśli u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze objawy agresji nawet wobec swoich rówieśników, to sprawa jest poważna. Agresja u dziecka jest czymś zupełnie niepożądanym, ale dziecko pomimo naszych próśb, kar nie wydaje się zmieniać.
Uparte złośliwe dzieci, zawsze zrobią wszystko po swojemu. Wtedy tak naprawdę nasza kontrola nad dzieckiem jest ograniczona, ponieważ maluch się nas nie słucha. Jest to bardzo poważne zagrożenie, ponieważ wtedy w oczach dziecka powoli przestajemy być autorytetem, a to z kolei wpływa negatywnie na dalszy rozwój dziecka. Z czasem agresja przybiera na sile, a dziecko stając się coraz starsze, zaczyna zachowywać się jeszcze bardziej agresywnie. Pamiętajmy, że w każdym wypadku agresja wygląda inaczej, dlatego musimy reagować już przy pierwszych sygnałach zmian, jakie zachodzą u dziecka. Rodzice nie mogą być obojętni i liczyć, że dziecko z tego wyrośnie. Niestety, ale agresja pozostaje, a z czasem coraz bardziej się nasila, bez odpowiedniego działania rozwój dziecka jest zagrożony.
Wsparcie rodziców najważniejsze
W tak młodym wieku, osoba nie jest w stanie radzić sobie z problemami, czy humorami, przez co woli zademonstrować złość, wkurzenie, co jest jawnym sygnałem, że mamy do czynienia z agresją.
Taki stan zachowania dziecka, zawsze budzi w rodzicach duży niepokój, zwłaszcza jeśli nie do końca wiemy jak mamy sobie radzić z tym zjawiskiem. Warto zauważyć, że agresja może pojawić się również w przypadku grzecznych dzieci. Tego typu zachowania najbardziej dają się odczuć we znaki, już w wieku przedszkolnym. Wtedy dziecko potrafi być naprawdę nieznośne i wyrażać agresję w stronę swoich rodziców, rówieśników, a nawet krzywdzić własne ciało, co się zdarza dość nieczęsto, ale taka opcja również jest prawdopodobna. Trzeba sobie uświadomić, że agresja jest czymś złym i to rodzice powinni zając się problemem.
Szybkość reakcji
Jeśli rodzice widzą u dziecka zachowania agresywne, to powinni oni szybko na ten stan rzeczy zareagować. Tutaj nie wolno czekać, tylko należy natychmiast położyć kres takiemu zachowaniu. Trzeba nauczyć dziecko rozładowywać złość, ale żeby tak się stało, potrzebna jest regularna praca z dzieckiem.
Na pewno nie można reagować na agresję dziecka, robiąc dokładnie to samo, ponieważ koło się wtedy zapętla. Niestety, ale posiadanie dziecka, to spore wyzwanie, z którym bardzo często nie radzą sobie młodzi rodzice. Jeśli mama dziecka nie jest kompletnie przygotowana do macierzyństwa, to może sobie nie dać z tym wszystkim rady. W pewnych sytuacjach należy zachować zimą krew. Zamiast krzyczeć na dziecko, powinniśmy mu wytłumaczyć, że tak nie wolno robić. Musimy zrobić to zdecydowanym, ale nie agresywnym tonem. Dziecko ma w nas widzieć wzór do naśladowania, a nie się nas bać i potęgować agresję, ponieważ w ten sposób tracimy kontakt z naszym podopiecznym. Skrajne zachowania są złe, ale przy odrobinie dobrej woli, na pewno uda się nauczyć dziecko, że agresja to coś złego.
Szukamy pomocy
Najlepiej, jest rozwiązać ten problem samemu, ale jeśli nie potrafimy tego zrobić, to wtedy powinniśmy udać się z dzieckiem do psychologa.
Specjalista o wiele lepiej poradzi sobie z agresją dziecka, a także określi możliwe przyczyny takiego zachowania. Tylko odpowiednio postawiona diagnoza, pozwoli na pełne wyleczenie dziecka. Agresja to zawsze złe zachowanie i należy o tym dziecku przypominać.