Jakie dolegliwości towarzyszą ciąży? Jak radzić sobie z dolegliwościami ciążowymi?
Ciąża uchodzi za stan błogosławiony, jednak biorąc pod uwagę szereg dolegliwości, jakie mu towarzyszą nie tylko w początkowym okresie, ale i w późniejszym, trudno zgodzić się z tym twierdzeniem. Ciąża kojarzy się głównie z nudnościami, ale mało osób zdaje sobie sprawę z tego, z czym jeszcze musi się mierzyć kobieta, w której brzuchu rozwija się dziecko. W poniższym artykule podpowiadamy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie najczęściej towarzyszą ciąży.
Zgaga w ciąży
Poza typowymi nudnościami, sennością, początkowym braku apetyty czy rozdrażnieniu, jedną z najbardziej charakterystycznych dolegliwości jest zgaga. Palące uczucie w gardle lub klatce piersiowej to problem większości kobiet w ciąży. Z powodu rozszerzającej się macicy kwas żołądkowy wypychany jest w niewłaściwym kierunku, sprawiając uczucie palenia się przełyku. Są jednak na to sprawdzone sposoby, o tym jak sobie radzić ze zgagą w ciąży przeczytasz też na blogu dla mam (www.smyk24.pl). W zasadzie wystarczy unikać pikantnych, tłustych oraz kwaśnych potraw, nie jeść owoców cytrusowych oraz nie pić gazowanych napojów. Jeśli lubisz miętę albo czekoladę, lepiej je odstaw, ponieważ te produkty sprzyjają występowaniu zgagi. Gdy już się ona pojawi i chcesz jak najszybciej się jej pozbyć, wypij ciepłą szklankę mleka z miodem, dokładnie takiej, jaką pijesz w okresie przeziębienia, aby przestało cię boleć gardło. Na zgagę też pomoże.
Ból pleców w ciąży
Ciąża, zwłaszcza w późniejszym okresie, bardzo obciąża stawy i kręgosłup. Stąd powszechny problem bolących pleców u ciężarnych kobiet. By go zminimalizować, nie wolno dźwigać żadnych ciężkich przedmiotów, nosić butów na wysokim obcasie, unikać długiego stania i siedzenia. Gdy ból już się pojawi, podtrzymuj plecy poduszką, może również spać z poduszką między nogami lub położyć zimny bądź ciepły kompres na bolącej partii pleców. Dobrze zrobi masaż.
Migreny podczas ciąży
Wiele kobiet w ciąży boryka się także z ciężkim bólem głowy i migrenami. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi, niskim ciśnieniem, odstawieniem kofeiny lub niskim poziomem cukru we krwi. Bóle głowy w ciąży są wyjątkowo uporczywe i pulsujące. Dodatkowo mogą im towarzyszyć inne problemy, jak wzrost wagi, zamazane widzenie, ból w górnej partii brzucha, obrzęk dłoni lub twarzy (czasem jedno i drugie). Oczywiście zażywanie standardowych leków na ból głowy jest w tym wypadku niemożliwy, dlatego należy skontaktować się z lekarzem lub położną. Można spróbować również domowych metod jak kompres na głowę lub szyję, spożywanie dużej ilości wody, masaż głowy, zminimalizowanie światła lub hałasu i przede wszystkim leżenie. Daj sobie czas na ustąpienie bólu i w tym czasie nie rób nic, po prostu leż.
Zaparcia
Kolejną trudnością, z jaką przychodzi się zmagać przyszłym mamom to zaparcia. Są one nasilone zwłaszcza w trzecim trymestrze z powodu znacznie rozszerzonej macicy. Naciska ona na miednicę i stąd biorą się zaparcia, które dodatkowo mogą powodować hemoroidy. Dlatego tak ważne jest, aby nie pomijać w diecie produktów z zawartością błonnika, jak siemię lniane, śliwki, nasiona chia, fasola oraz produkty pełnoziarniste. Ponadto przydadzą się ćwiczenia na mięśnie Kegla, które poprawiają ciśnienie krwi w tych problematycznych obszarach. W późniejszym okresie przygotują również macicę do porodu.