Pleśniawki u dziecka

Czasem wydaje się nam, że nic nie jest w stanie nas zaskoczyć, ale tak naprawdę w przypadku dzieci, ta reguła może nie obowiązywać, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie. Pleśniawki to poważny problem, ale bardzo często łatwo je pomylić z resztkami mleka, które bardzo często zostaje w buzi niemowlaka. Oczywiście w wielu przypadkach rodzice, nie czują się nawet zaniepokojeni taką sytuacją, dlatego pleśniawki, bardzo często wykrywane są podczas badania kontrolnego, a zauważa je z łatwością pediatra.

Oczywiście w przypadku starszych dzieci, tego typu zmiany w jamie ustnej, są o wiele bardziej widoczne, ponieważ pojawiają się czerwone bolesne pęcherzyki w ustach. Co prawda tego typu zmiany, mogą sugerować bolesne afty, które pojawiają się bardzo często i powodują ból w jamie ustnej.

Zmiany w jamie ustnej są groźne

Pleśniawki i afty mogą występować jednocześnie, ponieważ są one często spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Pleśniawki pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, ale równie dobrze mogą występować na języku. W wielu przypadkach powoduje to krwawienie dziąseł oraz poważne podrażnienia podniebienia. Tak naprawdę pleśniawkami dziecko może się zarazić poprzez zainfekowaną pieśń matki lub też w inny sposób. Tak więc w takim wypadkach przyczyną zarażenia dzieci, mogą być dorośli. Pleśniawka bywa bardzo bolesna, przez co dziecko może mieć problem ze spożywaniem pokarmu. Z czasem całość wygląda coraz gorzej, a takie zmiany w ustach, są w stanie powiększać się, przez co dziecko, może mieć problem nawet ze ssaniem. Pleśniaki są niczym innym jak drożdżakami, które mogą powodować wiele innych poważnych chorób. Warto więc mieć to na uwadze, ponieważ pleśniawki poprzez infekcje, mogą doprowadzić do powikłań, co rzeczywiście zagraża życiu dziecku.

Antybiotyk pomoże

Oczywiście, jeśli uda nam się w porę udać do lekarza, wystarczy tylko zastosować kilka antybiotyków, a pleśniawki znikną po tygodniu stosowania leków. Jeśli matka dziecka zamierza karmić malucha piersią, to na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem powinna przetrzeć brodawkę, ciepłą wodą, przed lub po karmieniu. Należy zauważyć, ze w wielu przypadkach pleśniawki nie rozwiną się do groźnego stadium, ale w tym wypadku ogromną role odgrywają rodzice, ponieważ to oni powinni kontrolować niepokojące zmiany w jamie ustnej. Należy pamiętać, że mimo wszystko pleśniawki, powinny być leczone za pomocą preparatu antyseptycznego, który pozwala na usunięcie dodatkowych zmian. W tej formie najlepszym rozwiązaniem wydaje się żel, ponieważ dobrze się wchłania i idealnie można leczyć w ten sposób zarażone miejsca w jamie ustnej.

Duże zmiany w jamie ustnej są widoczne

Należy jednak zwrócić uwagę, że w praktyce zmiany są stosunkowo rozsiane, nie znajdują się obok siebie, dlatego w takim przypadku, lepiej jest stosować odpowiedni płyn do przemywania jamy ustnej. W ten sposób jesteśmy w stanie usunąć nawet najbardziej oddalone zmiany w jamie ustnej dziecka. Jeśli pomimo kuracji, pleśniawki nadal występują w jamie dziecka, to wtedy rodzice, muszą udać się z dzieckiem do stomatologa dziecięcego. Pleśniawki leczymy przy pomocy lekarza tylko wtedy, gdy faktycznie zmiany są bardzo rozległe i uniemożliwiają dziecku jedzenie. Samodzielne leczenie bardzo często okazuje się zawodne, ponieważ zły dobór maści czy żelu sprawia, że nie jest on w żaden sposób skuteczny. Tylko lekarz jest w stanie w odpowiedni sposób, dostosować kurację leczniczą, ponieważ w takich przypadkach, potrzebna jest specjalistyczna wiedza.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij