7 powodów, dla których dzieci powinny grać w szachy

7 powodów, dla których dzieci powinny grać w szachy

Gra w szachy ma długą historię, wymaga opracowania różnych strategii i podejmowania decyzji. Aby zaprojektować zwycięską strategię, trzeba na bieżąco modyfikować swoje działania i przeciwstawiać się przeciwnikowi intelektualnie. Z gry w szachy płynie wiele korzyści, które warto przekazać najmłodszym, ponieważ może to im bardzo pomóc w dorosłym życiu. W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze powody, dla których dzieci powinny grać w szachy.

  1. Szachy pobudzają wyobraźnię

Obecnie w szkołach kładzie się niski nacisk na kreatywne myślenie. Raczej każe się dzieciom uczyć na pamięć określonych formułek i rozwiązywać testy. A przecież wszyscy wiemy, że wiedza teoretyczna to nie wszystko, trzeba jeszcze wiedzieć jak ją wykorzystać w praktyce. I w tym właśnie może pomóc tego typu gra strategiczna. Szachy dla dzieci to temat, który zgłębia serwis www.szachydladzieci.pl obejmujący wszystkie zagadnienia związane z tą grą i zachęcający do sprawdzenia swoich umiejętności. Dziecko zasiadając do planszy z figurkami, uczy się jak samemu rozwiązywać problemy. Jako zawodnik sam musi dojść do tego, jak pokierować grą, aby wygrać i jaką podjąć strategię. Ogólnie rzecz biorąc, szachy uczą samodzielnego myślenia.

  1. Szachy uczą dobrego wychowania

Otóż to! Podczas rozgrywania partii bardzo ważny jest sposób zachowania zawodników. Szacunek i zasady fair-play są w tym zakresie niezwykle respektowane i rzadko zdarzają się zachowania niezgodne z kulturą gry. Stosowanie się do pewnych zasad pozwala nauczyć dziecko zdrowej rywalizacji i umiejętności radzenia sobie z porażkami. Zamiast wściekać się, krzyczeć, rzucać w złości przedmiotami po prostu podajemy rękę osobie, z którą przegraliśmy, uśmiechamy się, gratulujemy i pracujemy dalej nad sobą, aby następnym razem przypisało nam szczęście. Właśnie tak zachowują się dzieci podczas turniejów szachowych.

  1. Szachy to świetne hobby

W dobie internetu, wideo-blogów, Facebooka i innych ogłupiających platform internetowych, szachy będą świetną odskocznią od codzienności. Zamiast spędzać długie godziny na bezproduktywnym oglądaniu filmików na youtube ze śmiesznymi zwierzątkami, dziecko znacznie bardziej rozwinie się intelektualnie, spędzając wolny czas na grze w szachy. Ponadto, jeśli będzie rozgrywać partię z rodzicem, dodatkowo zacieśnią się między nimi więzi. Z grania na komputerze oprócz minimalnej dawki rozrywki i adrenaliny, na dłuższą metę nic dobrego nie wyniknie.

  1. Szachy pomagają radzić sobie ze stresem

Każde dziecko prędzej czy później będzie musiało stawić czoła stresowej sytuacji. Gra w szachy uczy jak nad nim zapanować i nauczyć się radzić sobie z negatywnymi emocjami. Dlaczego? Gdyż skutecznie wycisza i uspokaja umysł. Osoby niegrające w szachy są zdecydowanie bardziej nerwowe i zestresowane. Gra ta pobudza w człowieku umiejętności, o których sam nie zdawał sobie wcześniej sprawy, a które z czasem, pomagają mu przejść przez życie.

  1. Szachy uczą samodzielności

Jest to widoczne zwłaszcza na turniejach, kiedy dzieci przyjeżdżają bez rodziców, za to w towarzystwie opiekunów. Muszą sobie radzić samodzielnie np. pilnować swoich rzeczy czy kieszonkowego. Dzięki takim małym wyzwaniom dzieci uczą się życia. Dzięki temu w przyszłości, kiedy pojadą na jakąś dłuższą wycieczkę czy obóz, bez trudu zapanują nad bagażem, będą umieli się zorganizować tak, aby o niczym nie zapomnieć, będą umieli dzielić wydatki tak, aby starczyło im do końca wyjazdu. Jednak aby dziecko się tego, potrzebne jest zaangażowanie zarówno rodziców, jak i malucha.

  1. Szachy sprzyjają rozwojowi zdolności językowych

Zostało to nawet dowiedzione naukowo, że u dzieci poświęcających 2 godziny w tygodniu na rozegranie partii szachów, zaobserwowano wzrost zdolności językowych, poprawę umiejętności matematycznych oraz sprawniejsze wykonywanie innych strategicznych zadań. Rozwijające się podczas gry w szachy zdolności intelektualne pobudzają i motywują sferę językową. Co jak co, ale takie umiejętności przydadzą się w szkole jak nic innego.

  1. Szachy kształtują umiejętność krytycznego myślenia

Partia szachów wspomaga kształtowanie krytycznego myślenia poprzez umiejętność oceny sytuacji. Do tego dochodzą również zdolności organizacyjne, planowanie, przewidywanie konsekwencji, praca nad skupieniem i nierozpraszaniu uwagi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij