Wpływ zabawek na rozwój dziecka?
Zabawki dla dzieci kojarzą się z przyjemnym spędzaniem wolnego czasu. Pozwalają im bawić się samodzielnie oraz w towarzystwie rówieśników, bliskich krewnych i przyjaciół. Ale to nie jedyne korzyści. Taka zabawa ma bardzo dobry wpływ na rozwój każdego dziecka. Im wcześniej mają do czynienia z zabawkami edukacyjnymi i przygodowymi, to mogą na nich jeszcze więcej skorzystać. Dlatego rodzice są zachęcani do tego, aby już dzieciom poniżej 3 roku życia zapewniać zabawki interaktywne.
To zabawki, które takie małe dzieci mogą po prostu potrząsać, rzucać, układać bądź naciskać. I już dzięki nim są w stanie wiele się nauczyć. Później dzieciom powyżej 1 roku życia można dostarczyć klocki, lalki i samochodziki. Zapewniają im wspaniałą rozrywkę, a zarazem okazują się edukacyjne.
Jakie zabawki dla maluchów i dorastających dzieci?
Dzięki zabawkom interaktywnym dzieci nabierają sprawności manualnej. Poznają dzięki nim różne kolory, kształty, słowa, liczby i wiele innych rzeczy. Pewne z nich umożliwiają im rozwijać swój wzrok oraz słuch czy zachęcić do aktywności ruchowej. Dlatego dzieci powyżej roku czy 2 lat można zapewniać zabawki wpływające na wyobraźnię dzieci, na przykład w postaci instrumentów muzycznych. Początki gry dzieci na cymbałkach, pianinie, gitarze, na pewno będzie stanowić ciekawe przeżycie i rozwój intelektualny.
2-latek mógłby już uzyskać od rodziców puzzle oraz kolejne klocki do budowania. Pozwalają one jeszcze bardziej wpływać na wyobraźnię i umysł dziecka.
Co jeszcze dają zabawki?
Poprzez zabawki dzieci są w stanie opanować coraz więcej informacji i zrozumieć świat, który ich otacza. Zabawa stanowi dla nich również świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Ale ważne, by zawsze zabawki były dopasowane do wieku dziecka. Okazuje się, że w pewnych etapach rozwoju dzieci potrzebują innych bodźców.
Dopiero dzięki nim są w stanie zdobyć nowe zdolności czy umiejętności. Rodzice popełniają błędy i nie zapewniają swoim dzieciom zabawek adekwatnych do ich wieku. Które więc z nich warto przygotować dla dzieci. Poznajmy dokładniejsze zestawienie.
Zabawki dla dzieci – które i w jakim wieku?
- dla miesięcznego i dwumiesięcznego malucha: grające zabawki, karuzela, zabawki wiszące nad dzieckiem, na przykład nad łóżeczkiem.
- dla trzymiesięcznego i czteromiesięcznego malucha: grzechotka, bezpieczne lustereczka, zabawki o różnych kształtach i fakturach.
- dla pięciomiesięcznego i półrocznego malucha: grające grzechotki, piramidka z kółek.
- dla siedmiomiesięcznego i ośmiomiesięcznego malucha: zabawki uczące raczkowania, np. tocząca się kula; zabawki uczące dopasowania kształtów, misie edukacyjne, farmy muzyczne, telefony zabawkowe, zabawki naśladujące dźwięki.
- dla dziewięciomiesięcznego, dziesięciomiesięcznego i jedenastomiesięcznego malucha: zabawki uczące mówienia, chodzenia, edukacyjne i dźwiękowe, turlająca piłka, zabawki do piaskownicy.
- dla rocznego dziecka: samochodziki, zabawki plastikowe, telefony zabawkowe, zabawki muzyczne.
Później do dyspozycji rodziców są przeróżne zabawki dla dzieci. Dzięki nim maluchy mogą rozumieć jeszcze więcej i przewidywać pewne zachowania. Dobrze jest na podstawie wieku i zainteresowań dziecka dopasowywać do niego kolejne zabawki. Zdarza się, że już roczne dzieci zaczynają malować bądź rysować. Nie powinniśmy więc ograniczać nasze dzieci przed pewnymi zabawkami, ponieważ w ten sposób hamowalibyśmy ich dalszy rozwój.
Zanim rodzic zakupi kolejną zabawkę dziecku?
Kiedy więc jako rodzice chcemy przygotować dla swoich dzieci następne zabawki, to dokładnie się zastanówmy, które szczególnie będą do niego pasować. Uwzględnijmy powyższy schemat, który jest cenną wskazówką. Już dzięki temu nasze dzieci będą rozwijać się tak, jak należy. A my będziemy z siebie zadowoleni, że jako rodzice, mogliśmy się do tego w dużym stopniu przyczynić.
Poprzez zabawi dzieci są w stanie nauczyć się bardzo wiele. Na ich podstawie poznaje się ogromny wpływ zabawy na rozwój dziecka. Zaczynają być otwarci do świata i jego możliwości. Uczą się przez cały czas. Nabierają również dobrego podejścia do aktywności ruchowej i zdrowej diety. To wszystko poprzez wdrożenie odpowiednich zabawek, o co szczególnie mogą postarać się rodzice.