Książki o porodzie. Jak świadomie przygotować się do porodu?
Poród jest bardzo dynamicznym procesem, którego nie da się do końca zaplanować. Nie oznacza to jednak, że nie warto się do niego przygotować.
Czym się kierować, wybierając książki o porodzie naturalnym?
Im bliżej rozwiązania, tym bardziej staramy się podsumować wszystkie informacje zdobyte na zajęciach w szkole rodzenia. Próbujemy przypomnieć sobie, jak rozpoznać pierwsze objawy porodu, jakie pozycje porodowe są najlepsze i jak powinno się oddychać w czasie skurczy.
W tym angażującym dla rodziców czasie warto mieć pod ręką książki, w których znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Dzięki świadomym przygotowaniom do porodu będziemy bardziej ufać swojemu ciału, poczujemy się pewniej i bezpieczniej. Wybraliśmy książki dla rodziców, które pomogą wam oswoić każdy okres porodu.
Poród naturalny. Dlaczego warto czytać książki dla przyszłych rodziców?
Czytanie książek opisujących przebieg porodu często jest zaniedbywaną pozycją na planie ciążowych obowiązków. Wydaje nam się, że uczęszczanie do szkoły rodzenia i oglądanie filmów w internecie wystarczy, by perfekcyjnie przygotować się do porodu. To przekonanie potęguje się jeszcze bardziej, gdy już wcześniej zadebiutowaliśmy w roli rodzica, a teraz czeka nas kolejny poród naturalny – przecież znamy już salę porodową jak własną kieszeń! Choć doświadczenia z poprzednich porodów są niezwykle ważne, możemy być pewni, że każdy kolejny poród będzie wyglądał zupełnie inaczej.
Dlatego, nawet jeśli marzymy o porodzie w wodzie, sprawdźmy wcześniej, na czym polega indukcja porodu, nacięcie krocza czy cięcie cesarskie. Wszystko po to, by oswoić poród i przygotować się na każdy, nawet najmniej spodziewany scenariusz.
Książki o tym, co dzieje się z ciałem kobiety w trakcie porodu
Na przyszłych rodziców czeka mnóstwo wartościowych poradników o ciąży i porodzie. Jednym z nich jest „Poród naturalny” – książka, która pomaga przyszłym mamom zaufać w niezwykłą moc swojego ciała. Autorka przewodnika, Katarzyna Oleś, wyjaśnia, jak przygotować krocze do porodu (masaż krocza przed porodem), zwraca uwagę na to, jak ważny jest w porodzie świadomy oddech, stawia na poród aktywny, dopasowany do indywidualnych potrzeb mamy. Omawia termin porodu, oznaki zbliżającego się rozwiązania, a także cztery fazy porodu naturalnego. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich przyszłych rodziców, którzy chcą dowiedzieć się, jak wygląda poród z perspektywy dziecka, dziecko w czasie porodu i tuż po urodzeniu.
Ciekawą propozycją jest również „Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim” Magdaleny Hul i Katarzyny Osadnik, czyli kolejna książka tworząca wydaną przez NATULI Serię Rodzicielską. Nawet jeśli w naszym przypadku nie występują żadne wskazania planowe do cesarskiego cięcia, warto do niej zajrzeć, by „odczarować” tę często przerażającą dla przyszłych mam operację.
Sekrety porodu naturalnego – dziecko i mama w jednej drużynie!
Po przewodnikach stworzonych przez polskie położne, czas na pozycję, która przypłynęła do nas zza oceanu. Książka „Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział? Szczery doulowy przewodnik dla przyszłych rodziców” od kilku miesięcy jest już dla nas dostępna w języku polskim. Jej autorki, Natalia Hailes i Ash Spivak, to doule, które z przymrużeniem oka opowiadają o wszystkim, co dzieje się przed, w trakcie i po porodzie.
Humoru nie brakuje również Markowi Woodsowi, autorowi bestsellerowego podręcznika ciążowego survivalu. Jego „Ciąża dla facetów. Całe 9 miesięcy” to niezastąpione źródło wiedzy dla wszystkich przyszłych ojców, którzy chcą się dowiedzieć, jak zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży i, przede wszystkim, czego się spodziewać, wybierając się z partnerką na salę porodową. Woods wie co mówi – w końcu sam jest ojcem trójki dzieci!